poniedziałek, 29 sierpnia 2016

Prawdziwa bajka

Tadaaam!
   Uprzejmie i z wielką radością donoszę p.t. czytelnikom, że właśnie ekspresowo i niespodziewanie ukończyliśmy z kolegą tłumaczenie dialogów do powyższego filmu.  Mam cichą nadzieję, że ten niezwykły obraz stanie się naszą wizytówką i przypadnie do gustu wielu czytelnikom bloga. Jego istnienie przypomniał mi Iwan Carewicz jakimś zdaniem (zaraz skończymy - brakuje chyba 20 minut) w drugiej części wykładu "wszystkomierz" .

      Według mnie wspaniała gra aktorska - montując i poprawiając napisy z wielką przyjemnością znowu i znowu oglądałem te same sceny wyłapując niezauważone wcześniej smaczki i znaczenia. No ale przede wszystkim treści i cytaty nasze - z naszej Słowiańskiej kultury.

          Ponieważ mam mocne wsparcie w tłumaczeniu (kolega wspaniale dobiera słowa i wykonuje za mnie mnóstwo pracy) to zostało mi sporo sił i przyłożyłem się solidnie do "wygładzenia" tekstu zarówno pod względem treści jak i strony technicznej. Gdyby jednak wystąpiły jakieś kłopoty (po ostatnim montażu napisów sprawdzałem już całość tylko wyrywkowo) to proszę dać znać - będę poprawiał jeśli usterka okaże się rażąca (na przykład zanik napisu w jakimś momencie).

        Mimo, że oglądałem już kilka lat temu tę wspaniałą współczesną bajkę to treść znów we mnie pracuje i zapewne gdzieś tam rozgadam się bo można a można. Rozmaite sceny podpowiadają nam jak działa ten Matrix ( autor filmu najwyraźniej nie ukrywa swoich facynacji znaną trylogią. A tak naprawdę to Matrix jak i "Awatar" powstały w oparciu o mądrości Słowiańskie). Sympatycy Iwana Carewicza (Lewszunowa) będą mieli już bazę informacyjną potrzebną do głębszego odbioru tego przesłania. Z tego co odszukał kolega to z poza rosyjkojęzycznej strefy powstało wyłącznie tłumaczenie na język bułgarski. Jest to jeśli się nie mylę polska premiera.

   Film - rzecz jasna - zapisuję na honorowym miejscu w dziale "polecane" naszej filmoteki. Zapraszam do wyrażania swoich opinii - bardzo jestem ich ciekaw.


11 komentarzy:

 1. Jędrzeju jestem pod wrażeniem! Film jest wspaniały, dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj! Tym bardziej doceniam uwagę bo rzadko pisujesz. Dzięki!
   Właśnie zmajstrowałem "zajawkę" (jak to nazwać?- chcę uniknąć słowa "trailer") na pierwszy kanał gdzie nie mogę już wgrywać długich filmów:

   https://www.youtube.com/watch?v=mQKQuz7hanY

   Faktycznie film jest jak dobre nagranie muzyczne, które można słuchać od nowa. Montując przed chwila fragmenty w całość znów smakowałem się oglądaniem. No bajeczny film!

   Usuń
  2. Zaglądam tu często, ale jak widać mam problemy z pisaniem. Korzystam z telefonu- komputer się zbuntował. A pisać komentarze na telefonie jest straszne! Nacisnę nie tu gdzie trzeba i głupoty wychodzą... echh😃
   Ale film mnie oczarował, zdjęcia wspaniałe, obejrzałam jednym tchem😃 i będę jeszcze do niego wracać bo tyle tam mądrości. Pozdrawiam Cię Jędrzeju!

   Usuń
  3. :) sam oglądam w tej chwili po raz kolejny :)
   Również zdrowia!

   Usuń
  4. :) Ogladaj, oglądaj Mateuszu - tam gdzie jesteś w ogóle już w nic nie wierzą. Skazani są tym samym na "wygumkowanie" z kart życiowej bajki.

   Usuń
 2. Fajny film, ale co pisze na szybie w 4:48 ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam nowego czytelnika i widza :) - dobre pytanie. Prawdopodobnie jest to nazwa cukierni - "Krupskoj" Powyżej symbol psa (?) a na nim aniołka (?). Nad głównym napisem jest jeszcze mniejszy -prawdopodobnie "recept" czyli przepisy. "Przepisy krupskiej" ale upewnię się.

   Już sprawdzam w necie co tam o tym piszą- w polskim filmweb jest jedna chyba tylko pełna zachwytu opinia natomiast w rosyjskojęzycznej sporo. Spróbujcie ten link wrzucic w google tłumacz
   https://www.kinopoisk.ru/film/471573/

   Tam następujący opis:

   Żyli sobie siostra Oleńka i brat Sasza.... nie, tak sie nie uda - minał czas starych dobrych bajek. Nawet postaci z bajek rozumiejąc to przeniosły się do naszego świata: Wasylica Przemądra została nauczycielką, Leszy stał się bezdomnym, Iwan Durak zołnierzem wojsk powietrzno - desantowych, Kaszczej oligarchą i oczywiscie nie zaprzestał zajmowania się złymi sprawami. A głównym jego "zło- działaniem" (zło-dziejstwem) stało sie to, że pozbawił nas wiary w cuda.

   Ludzie stali sie egoistyczni, wyrachowani i pragmatyczni co dla Kaszczeja było jak balsam na duszę. Tylko jedno nie dawało mu spac spokojnie - dzięki bajkom każde dziecko wie w jaki sposób przyprawic go o śmierć. No i co z niego w takim razie za niesmiertelny? Chwyta się ekstremalnych środków i bezlitośnie niszczy wszystkie strony baśni, która opisuje jego straszliwą tajemnicę.

   Maleńka dziewczynka Oleńka znajduje nietknietą starą książkę i przeczytawszy ją .... przepada bez wieści. Starszy brat dziewczynki - uczeń Sasza rzuca się w wir poszukiwań mając nadzieję na pomoc nowych znajomych - iwana Duraka i jego zony Wasylicy lecz oni wbrew jego oczekiwaniom nie śpieszą z pomocą w jego walce z Kaszczejem. Sasza jest gotów pójśc na wszystko aby odnaleźć siostrzyczkę i podarowac światu wiarę w cuda.

   Tyle opisu. Strona powyższa wyswietliła mi się bo wpisałem w wyszukiwarkę frazę: Krupskoj Prawdziwa bajka.

   PODSUMOWANIE POSZUKIWAŃ: Przeczytałem kilka długich recenzji na w/w podanej stronie. Ktoś wspomniał, że jest to reklama czekolady - wikipedia podaje ( wpisz w google: Фабрика имени Крупской ): wielkie rosyjskie przedsiębiorstwo produkcji cukierniczej uruchomione w 1938 roku noszące nazœę: fabryka cukiernicza imienia Nadjeżdy Krupskoj. Mam!
   Potwierdza się - oto symbol tej fabryki znaleziony w necie

   https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ru/6/68/%D0%9B%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%BF_%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B5%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B9_%D1%84%D0%B0%D0%B1%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B8_%D0%B8%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8_%D0%9D._%D0%9A._%D0%9A%D1%80%D1%83%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B9.png

   Usuń
  2. Hm.... . Wychodzi na to (teraz sobie przypomniałem gdy zobaczyłem w necie), że najeżdą Krupska to była zona lenina. No ładnie.
   W tych opisach, które czytałem ktoś uczynił zarzut, że nadmiernie się reklamuje tę fabrykę i że zupełnie bezpodstawnie. Podejrzewam, że zaczyna się sentymentalny powrót (tak jak u nas u co poniktórych ludzi do E. Gierka na przykład) - typowa idealizacja przeszłości. Pisza ludzie, że ta czekolada była bardzo przeciętna ale dziś wbiła sie w pamięć jako "symbol starych czasów".

   Usuń
 3. Może coś do posłuchania
  Kościej Nieśmietelny -słuchowisko
  https://www.youtube.com/watch?v=3fWO5P9Zbuo
  Pozdrawiam I.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dosłuchałem do 4 tej minuty i wpisałem tam taki komentarz:

   Panie Zielina- co to za pierdoły rodem z bajek żydowskich ? Jaki srogi ojciec? U Słowian??? od kiedy to u Słowian wydawano przemocą córki za mąż? Pełno jest bajek i baśni, że ojciec co najwyżej w rozpacz wpadał gdy córka nie chciała zadnego z dotychczas poznanych kawalerów. U NAS ZAWSZE, ZAWSZE!!! WYBIERAŁA KOBIETA. Jej zgoda była wiążaca- żadnej przemocy a juz na pewno żadnej srogości - srogi i bezwzględny to jest Jachwe z biblii czyli z przekazów żydowskich najeźdźców.

   Usuń

"OSTRZEŻENIE: wszystkie anonimowe komentarze bez jakiegokolwiek nicka/charakterystycznego znaku/ podpisu będą usuwane".
UWAGA TECHNICZNA: aby rozmowa miała jeden ciąg trzeba zawsze wcisnąć ";odpowiedz" pod pierwszym (przewodnim) postem zaczynającym daną rozmowę.
2.Najpoczytniejsze artykuły są dostępne po prawej w szybkich linkach pod nazwą "abecadło".
3. Ponadto w razie braku publikacji na stronie proszę o wiadomość na mail. Z jakiegoś powodu niektóre komentarze mylnie oznaczane są jako spam.