poniedziałek, 7 listopada 2016

10 przykazań idealnego męża:

Ciąg dalszy tłumaczeń praktykantów -  Anny "cjr Rosjanka" i moja korekta tekstów (oraz uzupełnienie tłumaczenia 4 punktów). Były prośby o instruktaż dla mężczyzn - no to mamy. Poniżej doklejam inny tekst - takie dwa w jednym:


1. Okazuj twardość charakteru i czułość wobec żony
Każda kobieta, niezależnie od stopnia jej pewność siebie potrzebuje mężczyzny na którym może polegać, z którym sama nie musi być głową. Jej jest niezbędny silny i jednocześnie czuły mąż.

2. Stale chwal żonę
Kobiety z natury są mniej pewne siebie niż mężczyźni. Częściowo można to wytłumaczyć tym, że na współczesnej kobiecie spoczywa za wiele obowiązków: życie, dzieci, często praca na cały etat, opieka nad starymi rodzicami itd. A ponieważ jest emocjonalnie przewrażliwiona to jak powietrza potrzebuje słów aprobaty i pochwały.

Prawie każda żona pyta męża: «Kochasz mnie?» Nie tylko w przeddzień, ale i po pięciu, i dziesięciu latach wspólnego życia kobieta zadaje to pytanie nie dla tego, że posądziła męża o zdradę albo odczuła jego obojętność ale żeby utwierdzić się w jego miłości znowu i znowu. Potrzebuje nie «informacji» lecz potwierdzenia.

3. Podziel z nią zakresy odpowiedzialności
W związku małżonków powinien być podział obowiązków. Ponieważ oboje dorastaliście i wychowywaliście się w różnych rodzinach, z różnymi tradycjami, to, wstępując w związek zderzycie się z niespodziewanymi «wybrykami».

Na przykład, w rodzinie żony zawsze śmieci wyrzucał ojciec a w rodzinie męża to wchodziło w obowiązki mamy. Jak to ma być w nowej rodzinie? Często między małżonkami powstają spory a nawet wielkie awantury z powodu najdrobniejszych głupot. Dlatego umówcie się, że stworzycie wasze własne «tradycje».

4. Nie krytykuj
Mąż stale krytykujący swoją żonę wywoła mnóstwo negatywnych następstw:
• U żony może wystąpić depresja.
• Negatywne emocje i stres mogą wywołać u niej różne fizyczne choroby.
• Może stać się zła, zamknięta albo oziębła.
• Przestanie siebie szanować.
• Zacznie wylewać swój ból i krzywdę na dzieci.
• Podejmie decyzje o rozwodzie.

Nieustanna krytyka jest zawsze destrukcyjna ale istnieje pozytywny sposób za pomocą którego można wprowadzić zmiany w związku. Żadne stosunki nie obejdą się bez krytyki lecz im jest jej mniej, tym szczęśliwsza będzie rodzina.

5. Pamiętaj jak ważne są «pierdoły»
Mężczyźni na ogół są mniej sentymentalni niż kobiety dlatego nie nadają dużego znaczenia urodzinom, rocznicom różnych rodzinnych wydarzeń i każdym «pierdołom», które dla kobiet mogą być bardzo ważne.

6. Nie ignoruj potrzeby żony by mogła być obok ciebie.
Oczywiście, nie ma dwóch jednakowych ludzi ale ogólnie rzecz biorąc kobieta częściej pragnie być z mężczyzną niż on — z nią.

7. Uczyń wszystko co możesz aby żona czuła się bezpiecznie.

Poczucie bezpieczeństwa to jedna z pierwszych potrzeb kobiety w rodzinie i potrzeb w relacji  i zaspokoić tę potrzebę  może opiekuńczy, delikatny i taktowny mąż. To odczucie pojawia się u kobiety gdy mężczyzna wykazuje zainteresowanie jej codziennym życiem. Może nie zaimponują tobie szczegóły jej codziennej pracy ale słuchając jej opowieści, niniejszym wyrażasz miłość, a tym samym zwiększasz jej poczucie bezpieczeństwa.


 8. Wykazuj zrozumienie i cierpliwość dla zmiany nastrojów żony.

Nastrój zmienia się wszystkim ludziom bez wyjątku, ale u kobiet znacznie częściej niż u mężczyzn. Co robić w takich sytuacjach? Nie poddawaj się jej nastrojowi, bądź zrównoważony. Możesz stać się solidnym wsparciem dla swojej żony bo nie podlegasz zmianom nastroju jak ona. Więc nie panikuj gdy to się dzieje z żoną. Bądź dobry i cierpliwy.

Jednakże  dobroć i cierpliwość nie przychodzą ot -tak, znikąd. Do ich rozwoju przyczynia się twój rozwój osobisty oraz rozmowa.


 9. Wspomagaj żonę w jej wysiłkach na rzecz poprawy związku.Z reguły jeśli kobieta nie jest czymś usatysfakcjonowana w rodzinie to szuka pomocy książek, psychologów i duchowieństwa. Kobiety chcą wprowadzić pozytywne zmiany, a to dotyka samoocenę wielu mężczyzn, i opierają się oni takim próbom swoich żon. Taki mąż prawdopodobniej odmówi przeczytania artykułu na temat wychowywania dzieci rekomendowanego przez swoją żonę i potraktuje to jako krytykę pod swoim adresem. Ale posłuchaj mojej rady! Przeczytaj ten artykuł! Nic nie tracisz! ...a być może się czegoś nauczysz.

10.
Rozpoznawaj jej indywidualne potrzeby i dołóż starań aby im sprostać.

Nie ma dwóch jednakowych żon. Ta z którą się ożeniłeś różni się od wszystkich innych kobiet. Na pierwszy rzut oka jej potrzeby mogą wydawać się nie mieć końca lub być irracjonalne i będziesz sądził, że nigdy nie zdołasz ich zaspokoić. Ale wypada chociażby dowiedzieć się czego potrzebuje twoja żona - czego sobie życzy i co lubi a następnie postarać sie je zaspokoić w miarę swoich sił. Nie oznacza to, że masz schlebiać wszelkim jej egoistycznym zachciankom ale niezbędnym jest nauczyć się przyjmować i szanować nawet to co wydaje się bez znaczenia lub nielogiczne. Zobaczysz o ile stanie się ona szczęśliwsza jeśli nie będziesz jej zaniedbywał.

----------------------------------------------------------------------

Cechy mężczyzny. Co powinna wiedzieć każda kobieta:

1. Samodzielność.

Podjęcie decyzji samodzielnie, w samotności. Kiedy mężczyzna wątpi w coś czy u niego pojawia się kryzys, oczywiście, może się kogoś poradzić, ale ostatecznie potrzebuje swojego miejsca i czasu żeby podjąć decyzję. Kobieta często może podejmować decyzje w procesie komunikacji i także często ją zmieniać. Ma szerokie spojrzenie na sytuację, które nie pozwala jej zatrzymać się na jednej rzeczy. Mężczyzna zaś w swoim twardym postanowieniu bywa niezachwiany ale też dzięki temu jest zdolny osiągać cele.

2. Troska.

Mężczyzna musi troszczyć się o rodzinę, o otaczających go. Chce czuć swoje osiągnięcia na zewnątrz. Jeżeli kobieta gotowa jest zatroszczyć się sama o siebie -to fakt ten zniechęca mężczyznę do niej. Z tego powodu kobieta powinna nauczyć się ufać mężczyźnie i chwalić go za rezultat jego starań.

3. Jedno-ukierunkowanie.

Mężczyzna nie jest zdolny skoncentrować się na dwóch rzeczach naraz. Trudno mu przestawiać się z jednej sprawy na drugą, zajmować się kilkoma sprawami jednocześnie. Wszystko czyni "na 100%" - "pełną mocą", - jak pracuje, to pracuje a jeżeli odpoczywa to odpoczywa. Trzeba uwzględnić tę cechę mężczyzny i nie zamęczać go życiowymi sprawami kiedy on odpoczywa i nie rozpraszać podczas pracy.

4. Żądanie.

Przy całym zewnętrznym zdecydowaniu, mężczyzna psychicznie jest 9 razy słabszy od kobiety. Jeżeli nie czuje, że jest pożyteczny, potrzebny i ważny, to podupada na duchu. Właśnie dlatego w naszym kraju mężczyzny rozpijają się, a kobiety same troszczą się o siebie i dzieci. Mężczyzna musi pokazać, że bez niego rodzina sobie nie poradzi. Dla nas kobiet, bardzo ważne jest rozluźnić swoją kontrolę, inaczej same przeobrazimy siebie w mężczyzn.

5. Psychiczna obrona.

Mężczyzna broni swoją rodzinę na zewnątrz- walczy ze światem zewnętrznym, z tym, żeby szanowali rodzinę, żeby przynieść dochód do domu itd. Kobieta broni rodzinę od wewnątrz. Jeżeli ona  nie szanuje mężczyzny wewnątrz rodziny to nie będą go szanować w pracy. Jeżeli dyskutuje, krytykuje i pozwala słuchać niepochlebnych słów o swoim mężu to mężczyzna traci swoją siłę.