wtorek, 21 stycznia 2025

7 sekretów żeńskiego piękna - film z kanału ŚWIADOMOŚĆ

 oryginał jest tu: https://www.youtube.com/watch?v=_AaIhrfQiaw

ŚWIADOMOŚĆ Większość filmów na naszym kanale poświęcone jest... problemom interesujących mężczyzn. Na przykład: "JAK PRZEŻYĆ ULICZNĄ BÓJKĘ?" albo... "KIM JESTEŚ NA ULICY?". Dla tych co nie widzieli link w opisie tego filmu. Tymczasem w kluczowym dla kanału "ŚWIADOMOŚĆ" temacie rodziny... nie da się obejść bez tego aby nie rozważyć roli kobiety. Jak uczy dawna mądrość ludowa: POKÓJ W RODZINIE UTRZYMUJE ŻONA. Dlatego dziś porozmawiamy o żeńskiej urodzie... ale nie w zwykłym nowoczesnym rozumieniu... ale w takim jakie mieli nasi przodkowie. Wiedza o tym zachowała się w obyczajach, przekazach, bajkach i innych źródłach... ludowej mądrości. Kobiety mogą zaczerpnąć z naszej fabuły... bardzo dużo pożytecznego dla siebie. Mężczyźni dowiedzą się... na co należy patrzeć przy wyborze "drugiej połówki"... a ci, którzy już wybrali zdołają głębiej zrozumieć kobiecą naturę. Dowiemy się też co o tym mówią przedstawicielki piękniejszej części ludzkości.
 
           We wszystkich czasach nasze kobiety sławiły się swoją urodą. Dziś to pojęcie skażono i coraz bardziej ustępuje miejsca seksualności. Jednak w dawnym- bez wątpienia bardziej uduchowionym społeczeństwie... atrakcyjność kobiety oceniano według diametralnie innych parametrów. A najciekawsze, że bez względu na skażenie tego obrazu... to właśnie te zasady wychodzą na pierwszy plan przy wyborze towarzyszki życia- - nawet u współczesnych mężczyzn, którzy nastawieni są na... stworzenie prawdziwie mocnej i szczęśliwej rodziny. Podróżnicy z obcych krajów nie skupili się na opisach... powierzchowności ruskich piękności: strojne, z dobrą postawą, o jasnej cerze... z łagodnym rumieńcem, z niezwykłą gracją poruszania się, płynnym chodem, melodyjnym głosem. W bajce o carze Sałtanie Puszkin podaje zadziwiająco dokładny opis słowiańskiego typu urody. "..a sama- majestatyczna, stąpa dosłownie jak paw... a gdy coś mówi to dosłownie jakby strumień szumiał". Bajki narodowe także malują nam magiczny obraz tych piękności. " gdzie stanie jej noga- - wyrastają piękne kwiaty... a z każdym wypowiedzianym słowem z jej ust spada drogocenna perła". To bardzo głęboki i nieprzypadkowy obraz powstały w zamierzchłej przeszłości. Ale w czym tkwi sekret takiej atrakcyjności?
 
     1. Zasada pierwsza: WEWNĘTRZNE PIĘKNO. Przede wszystkim trzeba rozumieć, że uroda nie tylko zewnętrzna. Prawdziwie piękna kobieta jest piękna nie tylko w młodości... ale i w dojrzałym a nawet w zaawansowanym wieku. W tradycyjnym rozumieniu żeńska uroda to pojęcie bardzo obszerne. Ono zawiera w sobie bardzo wiele ale przede wszystkim piękno wewnętrzne. Wewnętrzne piękno zawsze wypływa na zewnątrz. Jeśli wewnątrz jest pustka to i na twarzy pustota. Jeśli wewnątrz jest głębia to spojrzenie będzie... co najmniej głębokie a to już przyciąga.
 
     2. Zasada druga: ŁADNOŚĆ (harmonia/ poczucie ładu). W starożytności dla opisania żeńskiego piękna... istniało takie pojęcie jak "ładność". Jest ono bardziej złożone niż się w pierwszej chwili wydaje. Słowo pochodzi od imienia Bogini Łady- strażniczki domowego ogniska i więzi rodzinnych, patronki macierzyństwa i wszystkiego co jest związane z żeńską atrakcyjnością. Zgodnie z przekazami Bogini Łada to kochająca i troskliwa matka... większości jasnych, wyższych Bogów. Wpatrując się w obraz... tej przepięknej Bogini można zrozumieć zarówno żeńskie przeznaczenie ... jak i samą istotę prawdziwego żeńskiego piękna. Jeśli przeanalizujemy wszelkie mity gdzie pośrednio lub wprost jest mowa o Ładzie... Wiesz, co jest jej najistotniejszy wskaźnik osobowości tego bóstwa? CISZA. "Gęsta" cisza... czyli nie pusta, nie drażliwa, pełna urazy cisza... ale cisza mądra, cisza jako doradca cisza jako cecha uspokajająca,
, cisza jako cecha oczarowania,
 
   O ciszy można mówić wiecznie (bez końca). Jeśli ta cisza jest mądra tak jak u Bogini Łady... to można mówić o bardzo cichej a jednocześnie wiernej Bogini... dla swojego małżonka. A "UKŁAD" - nasze współczesne słowo... będące dziedzictwem przodków mówi także o porządku- - porządku wewnętrznego życia rodziny, porządek zewnętrznego życia w rodzinie. 
 
      Zła jest ta rodzina gdzie nie ma "UKŁADU", my wszyscy doskonale to znamy. Zła kobieta to ta, która nie umie cenić ładu, która nie umie "ŁADZIĆ" z innymi ludźmi. Zrzędliwa, nieuczciwa. "ład, ładzić, uładzać relacje- - to wszystko o Bogini Ładzie. A teraz pomyśl: "uładzać". Co czynią dziś dyplomaci? Oni uładzają relacje. A więc czym zajmowała się Bogini Łada? Co czynili sympatycy Bogini Łady? Wynika z tego, że wprowadzali ład w relacje... ze starszym pokoleniem, ze społecznością, wprowadzali ład między pokoleniami dzieci, wnuków. To ogromny, epokowy trud. Nie tylko z powodu urody, czułości i tkliwości... kochający mężowie nazywali swoje żony Ładą, Ładuszką. Wszak prawdziwym żeńskim powołaniem jest stwarzanie wokół siebie ładu, ładzić, płodzić słowami, dźwiękiem głosu, mową, spojrzeniem, pieśnią... a to jest prawdziwa sztuka. Tego nauczano od dzieciństwa- -umiejętności bycia piękną i czarującą. Ale czy to możliwe? Przecież uroda nie każdemu jest dana z natury. Okazuje się, że tak naprawdę urodę można "wyhodować", rozwinąć, pielęgnować... co też czynili nasi przodkowie przez długie stulecia... tylko pod pojęciem "piękno" pojmowano nie odpowiadanie jakims tam szablonom... czy kanonom. Przecież takowe zmieniały się z upływem czasu. Do tradycyjnego, słowiańskiego pojmowania bardziej pasuje słowo "chwała" (sława). Co oznacza być sławnym albo też w innym wariancie "chwalebnym" (mieć reputację)? Zdaniem rodzimych etnografów a w pierwszej kolejności... doktora nauk historycznych Izabeli Szanginy... jest to pojęcie wielopoziomowe i zawiera w sobie cały zbiór cech: miły wygląd zewnętrzny, urok i umiejętność dobrego ubrania się, zachowywać się według zasad przyjętych w społeczeństwie no i oczywiście "dobre imię" (w sensie uczciwe, nie będące w niesławie). 
 
     3. Zasada trzecia: ZDROWIE W rozumieniu przodków piękno jest nierozłączne ze zdrowiem. Iwan I. Żabielin- historyk 19 wieku przedstawia w swoich pracach... opisy prawdziwej piękności. Wybierzemy z nich najbardziej charakterystyczne cechy: -białe lico, jakby biały śnieg, jasne oczy - jak u sokoła, chodzi dosłownie jak łabędzica, gdy spojrzy to jak jasny dzień. Wszystko to mówi o dobrym zdrowiu i zrównoważonej energetetyce. Wszak jasne oczy- spojrzenie "jak jasny dzień" to wskaźnik... silnej energetyki. To samo można powiedzieć... o pięknym chodzie i zdrowym rumieńcu. Długi, gruby warkocz także zaświadcza o sile życiowej a także o więzi z kosmosem. Niezbędne atrybuty słowiańskiego piękna to szczupła figura- - gibka ale mocna... a także prawidłowe żeńskie kształty - wszak właśnie takie... powinna posiadać przyszła matka. "Ona jest silna i wytrzymała" Z dzieciństwa pamiętamy znane wersy Niekrasowa: KONIA W SKOKU ZATRZYMA I DO PŁONĄCEJ IZBY WEJDZIE". a jednocześnie jest kobieca, czuła, miła... ujmująca wszystkich swoją łagodnością i cierpliwością.
 
        4. Zasada czwarta: UROK (umiejętność oczarowania). W jaki sposób dbano o niego dawniej. Ubóstwiana, pełna uroku kobieta to już skłonnośc do cech, skłonność charakteru. Zdecydowanie nie każda jest gotowa aby być czarującą. Być ślicznotkami może wiele kobiet i czynią się takimi... ale być zawsze czarującą to już jest trud - osobisty trud. I to jest wzrost osobisty.
 
  Sztuka oczarowania jak i inne cechy przekazywane były... z matki na córkę jako wewnętrzna tradycja. Była ona troskliwie chroniona i ukrywana przed okiem postronnych. To była święta tajemnica, w którą "wyświęcana" była dziewczynka przez swoją matkę. Wszystko to było nakierowane na zachowanie ładu i harmonii jej przyszłej rodziny. Pomagało jej to w przyszłości wcielać w życie ideе i marzenia swojego męża. I takie obrazy przechowały dla nas ruskie bajki: "KRÓLEWNA ŁABĘDŹ", "KRÓLEWNA ŻABKA". Jeśli przyjrzeć się uważnie to można zauważyć, że oprócz cech magicznych... wyróżniały się one pewnymi- - bardzo ważnymi cechami: chroniły swoich wybranków przed wszelkimi nieszczęściami.
 
      5. Zasada piąta: KOBIETA - STRAŻNICZKA. Amulet podarowany przez taką kobietę posiadał zadziwiającą moc. Taka kobieta harmonizowała przestrzeń wokół siebie- - darowała dobrobyt i rozkwit wszystkiemu czego się tknęła. Kobieta władająca takimi umiejętonościami... miała bardzo wysoki stopień duchowego rozwoju... a aby go osiągnąć potrzeba cierpliwości, trudu... i długiego nauczania przez doświadczoną kobietę- - strażniczkę rodu. Rzadko komu taki dar dany jest od urodzenia. Ale przodkowie nauczali, że wszystko należy osiągać stopniowo- - to się tyczy również urody. Aby być zawsze zdrową, silną, energiczną, pociągającą... słowiańskie kobiety wykonywały szczególne obrzędy i rytuały... a także praktyki nakierowane na fizyczny i duchowy rozwój. Dziś ten kompleks nazywany jest słowiańską gimnastyką... jednak mówiąc ściślej jest to nazwa umowna. wszak tu zawierały się i śpiew i tańce... oraz mnóstwo tajemnic związanych z mocą żywiołów, stworzeniem mocy wody, ognia, leczniczych ziół. One wyrównywały równowagę hormonalną... i przygotowywały dziewczynę do przyszłego macierzyństwa. Oczywiście takich praktyk nie czyniły dzieci... ale to wcale nie znaczy, że maleńkiej dziewczynki... nie nauczano sztuki bycia piękną. Na co w pierwszej kolejności zwracano uwagę? na postawę. 
 
     6. Zasada szósta: RÓWNA POSTAWA. Postawa to najważniejszy wskaźnik energetycznego zdrowia. Ale jak przyuczyć dziecko do prawidłowej postawy? Dziś jest to faktycznie trudne zadanie. Wszak dzieci wiele godzin spędzają siedząc za szkolną ławką lub w domu przy komputerze. Zabawy ruchowe zastępowane są przez gry w aplikacjach telefonicznych. Taki sposób życia nikomu nie przyniesie pożytku- - ale szczególnie zgubne jest to dla dziewczynki. Przecież przyszła matka siedząc uciska wszelkie organy wewnętrzne... co prowadzi do zaburzeń krążenia krwi. Wyjście jest jedno: ograniczyć siedzenie przy komputerze... i więcej czasu spędzać z dziećmi w naturze... nauczając ich tradycyjnych zabaw ruchowych. Nasi przodkowie nie znali tego problemu bo rozwój dziecka od najmłodszych lat był harmonijny. Przemienność różnych rodzajów umiarkowanej pracy, ogromna ilość zabaw rozwijających nie tylko umysłowo i duchowo ale także fizycznie. Ale co postępowano dawniej jeśli mimo wszystko... pojawiła się konieczność poprawienia postawy? W tym celu noszono tzw. "drewnianą koszulę". Z gałązek brzozy wykonywali niewielki gorset, który był szorstki, kłujący. Zakładano go wprost na pierwszą koszulę aby plecy były co najmniej równe. Pochylone kobiety były uważane za straszne. Taka nie jest piękna ale i do tego strasząca. Za takimi krążyły opowieści, że przy nich może się zdarzyć coś strasznego. Jeszcze raz uściślimy, że takie gorsety mało komu były potrzebne. Przecież większość dzieci dorastających w prawdziwych, naturalnych warunkach... miała właściwą postawę, której nie trzeba było korygować.
 
  Brzozowe gorsety zakładano dziewczynkom w wypadku... gdy zauważano, że zaczynają się garbić. Przyczyną garbienia się mógł być wewnętrzny stan dziecka. Na przykład jeśli w rodzinie zdarzało się nieszczęście... to najczęściej odbijało się to na stanie wewnętrznym... a więc przejawiało się na poziomie fizycznym. Nie przypadkiem się powiada: "bieda przygniotła". Ponadto jakieś dziecięce lęki lub brak wiary w siebie... też mogły doprowadzić do tego, że dziecko zaczynało tak jakby zamykać się przed światem- - chować się w sobie a zewnętrznym przejawem było garbienie się. Wyrównywanie postawy stopniowo usuwało wewnętrzne napięcia- - ramiona się prostowały a wraz z tym dziecko... coraz bardziej otwierało się na świat. Przypomnimy raz jeszcze bajkowy opis: "ona majestatycznie- - stąpa niczym paw" Czy majestatyczność jest możliwa gdy ma się złą postawę? Nie przypadkiem w tym słowie (o-SAN-ka) ukryty jest korzeń "san" (świętość). Wyobraź sobie, że masz na głowie koronę. Bez prawidłowej postawy długo jej nie utrzymasz. W najlepszym wypadku zakończy się to bólem głowy.
 
       7. Zasada siódma: PIĘKNY CHÓD I MOWA. Pięknego chodzenia i płynności ruchów... także nauczano od młodych lat. Najpierw własnym przykładem... a potem w tańcu. Dziewczynkę uczono poruszać się małymi, lekkimi kroczkami dzięki czemu powstawało wrażenie, że ona nie idzie... a ślizga się po powierzchni wody- - dosłownie jak łabędzica. Oczywiście poświęcano uwagę również pięknej mowie. Dawano zrozumienie, że w słowach ważne jest nie tylko piękno... ale wypowiadanie ich w stosownym czasie. taktowność, MĄDRA KOBIETA ZAWSZE WIE KIEDY POWIEDZIEĆ, CO POWIEDZIEĆ I KIEDY PRZEMILCZEĆ. Przecież nie przypadkiem mawiano: MOWA JEST SREBREM A MILCZENIE ZŁOTEM. Płynności wypowiedzi nadawano nie mniejsze znaczenie co płynności chodu. Wypowiedź pięknej kobiety powinna przypominać czasem wezbraną rzekę... a czasem szumiący strumyk- -spokojna, delikatna, łagodna. Taki sposób mówienia pielęgnowano w dziewczynce od najmłodszych lat. Jeśli brak było tych cech to mówiono z dezaprobatą: "ani stąpać ani modlić się nie umie". Szorstki głos, krzykliwy, gderliwość a już tym bardziej używaniu przez kobietę przekleństw... kładziono kres- i nie tylko dlatego, że to niemiłe dla otoczenia. Wszystko to niszcząco wpływa na samą kobietę, na żeńską energetykę. Ponadto ma to destrukcyjne działanie na mężczyznę, który jest z taką kobietą. Podobne podejście wyraża ogromna ilość przysłów i powiedzonek... i bajkowych fabuł. Także za wadę uważano bladość- - nie mylić z jasną skórą. Tępe spojrzenie, ponury wyraz twarzy, płaczliwość. Przypomnijcie sobie bajkę o królewnie (?)- -wszystko to mówiło o problemach ze zdrowiem. I przeciwnie: błyszczące oczy, radość życia, rumieniec, uśmiech- wszystko to wskaźnik zdrowia, energii, życiowej mocy a więc wskaźnik piękna. Tak właśnie wyobrażano sobie prawdziwą piękność i przyszłą żonę, matkę. Właśnie taką kobietę otaczano uznaniem i szacunkiem- -piękną, ŁADną, mądrą, rozumną, czułą, wierną. To właśnie te cechy najbardziej do dziś cenią prawdziwi mężczyźni. I oczywiście wszystko to prowadzi nas do kluczowego, najbardziej ważnego... dla naszych przodków pojęcia: KOBIETA- MATKA. 
 
         Aby dowiedzieć się jak Słowianie traktowali macierzyństwo, jak dbano o brzemienną kobietę, a także o tym jakimi sposobami... pielęgnowano dawniej o fizyczne i duchowe piękno, co jest potrzebne aby stać się tą jedyną dla swojego wybranką? jaką tajemnicę kryją w sobie pradawne obrzędy "słupy" oraz "miłowanie"... oraz wiele innych- -obejrzyjcie ciąg dalszy naszego filmu... w dokumentalno- informacyjnym kinie SŁOWIAŃSKI ŚWIAT. Link w opisie pod tym filmem.