sobota, 23 marca 2019

Iwan Carewicz -bajka na rok 2019.

 Publikację niniejszą dedykuję Mariuszowi R. Ta i wiele innych ukazuje się dzięki jego pomocy - mogę powiedzieć, że jest on współproducentem wspierając materialnie moją pracę tłumacza. Kłaniam się nisko a widzów proszę o wysłanie Mariuszowi dobrych myśli (modlitwy) jako równoważnik energetyczny.

                   Treść filmu spóźniona o cały kwartał ale myślę, że nie szkodzi. Jeszcze działają energie i moce mijającej równonocy a więc jednego z czterech największych świąt Słowiańskich. Można sobie poczynić jakieś projekty - ja od lat piszę rozmaite kartki z planami i wieszam na widocznym miejscu. Film Iwana przyda się w grudniu podczas podobnego planowania na rok 2020- a to już niebawem bo czas płynie coraz szybciej.
   Dopiszę niebawem szczegóły o tych czisłach - znalazłem dwie ciekawe strony w rosyjskim necie. Około 8 min 30 sek. jest mowa o typach ludzkich (kastach/poziomach). Najprawdopodobniej chodzi o kanały więzi z kosmosem - komunikacji z gwiazdami. Iwan używa pojęcia "riecz" co może być tłumaczone jako "mowa/przemówienie/sposób komunikacji". U nas też do dziś funkcjonuje termin "orzekać/ on rzekł/" nawet słowo "rzeka" to też coś co płynie. Powiada się poetycko: "potok słów". 
  W 27 minucie mowa jest o ołtarzu w czerwonym narożniku. Była już o tym mowa u Trehlebova, mówił o tym Głoba . Miejsce domowego ołtarza to najdalej oddalony od wejścia narożnik w domu - jeszcze kilka wieków temu obyczaj był utrzymywany na rosyjskich wsiach ale w miejsce dawnych obrazów przodków stawiano ikony krzyżowego "prawosławia". Piszę w cudzysłowie bo wiadomo, że to pojęcie zostało zawłaszczone przez nich i z pradawnym Słowiańskim "sławieniem świata Prawi" nie ma nic wspólnego.
   Jeśli ktoś jest w stanie pomóc ulepszyć tłumaczenie to bardzo proszę pisać - ja na przykład nie słyszę znaczeń  w 25 minucie 40 sekund.