sobota, 23 marca 2019

Iwan Carewicz -bajka na rok 2019.

 Publikację niniejszą dedykuję Mariuszowi R. Ta i wiele innych ukazuje się dzięki jego pomocy - mogę powiedzieć, że jest on współproducentem wspierając materialnie moją pracę tłumacza. Kłaniam się nisko a widzów proszę o wysłanie Mariuszowi dobrych myśli (modlitwy) jako równoważnik energetyczny.

                   Treść filmu spóźniona o cały kwartał ale myślę, że nie szkodzi. Jeszcze działają energie i moce mijającej równonocy a więc jednego z czterech największych świąt Słowiańskich. Można sobie poczynić jakieś projekty - ja od lat piszę rozmaite kartki z planami i wieszam na widocznym miejscu. Film Iwana przyda się w grudniu podczas podobnego planowania na rok 2020- a to już niebawem bo czas płynie coraz szybciej.
   Dopiszę niebawem szczegóły o tych czisłach - znalazłem dwie ciekawe strony w rosyjskim necie. Około 8 min 30 sek. jest mowa o typach ludzkich (kastach/poziomach). Najprawdopodobniej chodzi o kanały więzi z kosmosem - komunikacji z gwiazdami. Iwan używa pojęcia "riecz" co może być tłumaczone jako "mowa/przemówienie/sposób komunikacji". U nas też do dziś funkcjonuje termin "orzekać/ on rzekł/" nawet słowo "rzeka" to też coś co płynie. Powiada się poetycko: "potok słów". 
  W 27 minucie mowa jest o ołtarzu w czerwonym narożniku. Była już o tym mowa u Trehlebova, mówił o tym Głoba . Miejsce domowego ołtarza to najdalej oddalony od wejścia narożnik w domu - jeszcze kilka wieków temu obyczaj był utrzymywany na rosyjskich wsiach ale w miejsce dawnych obrazów przodków stawiano ikony krzyżowego "prawosławia". Piszę w cudzysłowie bo wiadomo, że to pojęcie zostało zawłaszczone przez nich i z pradawnym Słowiańskim "sławieniem świata Prawi" nie ma nic wspólnego.
   Jeśli ktoś jest w stanie pomóc ulepszyć tłumaczenie to bardzo proszę pisać - ja na przykład nie słyszę znaczeń  w 25 minucie 40 sekund.


14 komentarzy:

 1. Nie ma czegoś takiego jak treść spóźniona... Wszystko ma swój czas :) Właśnie odkryłam, że też mam swój mały ołtarz w najdalszym zakątku domu. Stoi tam "Saga o ludziach lodu", kilka świeczek, żywe kwiaty... i tylko mojego zdjęcia brakuje żeby czcić jakiś obrazek :)))
  Film obejrzałam na Twoim kanale Michałku i przyznaję, że świetnie się bawiłam... Cudowna jest ta lekkość bytu, kiedy wyczuwasz Słowiańską Duszę... Dziękuję Tobie za ten wpis i pomoc Mariusza... Trzymajcie się Chłopy <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej! nowa czytelniczka czy nowe wcielenie znanej osoby?

   Oto piosenka, którą nucił Iwan: "karcinki (obrazki) mieniajutsia - liubow ostajotsia"

   https://www.youtube.com/watch?v=0gyX0KP5kOE

   Usuń
  2. a to cały tekst piosenki:

   Miłość się nie rodzi - ona jest tworzona.
   zdjęcia (obrazy)się zmieniają - miłość pozostaje.
   Miłość pozostaje!

   Czas ucieka - świadomość się zmienia.
   Czasami radość boli jak ukaranie.
   Zadania są ustalone - wnioski są poważne,
   Z jakiegoś powodu łzy znów się toczą.

   Dlaczego nie wszystko jest takie, jak chciałam?
   Zebrane mozaika rozleciała się na kawałki:
   Kolorowymi plamami lub odłamkami
   W ręce się wbiła swoimi igiełkami.

   Dłonie zaciskam bo mimo to wiem -
   Mogę (dam radę), nie stracę serca!

   Refren:
   Miłość się nie rodzi - ona jest tworzona.
   zdjęcia się zmieniają - miłość pozostaje.
   Miłość pozostaje!

   Miłość się nie rodzi - ona jest tworzona.
   zdjęcia się zmieniają - miłość pozostaje.

   Świat jest pełen niebezpiecznych okoliczności.
   doprowadzają do ślepej uliczki, dowodzą do skrajności.
   Nie dają odpocząć, co to jest takiego?
   Ja nie chcę stracić serca żywego!

   Usuń
  3. Tam gdzie zapomnieli. Tam gdzie kochali.
   Tam, gdzie nie czekali ... Miłość pozostaje!
   Tam gdzie zapomnieli. Tam gdzie kochali.
   Tam, gdzie nie czekali ... Miłość pozostaje!

   Nie widać wyjścia z labiryntu
   I wydaje się ... żeby nie się go znaleźć ...
   Między wejściem a wyjściem -
   Możesz tylko oddychać i iść dalej.

   Tam gdzie zapomnieli. Tam gdzie kochali.
   Tam, gdzie nie czekali ... Miłość pozostaje!
   Tam gdzie zapomnieli. Tam gdzie kochali.
   Tam, gdzie nie czekali ... Miłość pozostaje!

   Usuń
  4. Przyznam , że wzruszyłem się czytając te proste słowa powyżej. Przeleciały przed oczami duszy i moje mozaiki, które się rozpadły. Chyba wrzucę piosenkę na kanał wraz z tekstem tłumaczenia - utworek lekki ale jest w nim cała esencja życia i takie wesołe (Iwanowe) spojrzenie na życie, dystans do tych smutków i łez. Iwan kiedyś gdzieś powiedział, że on już "stradałkę" (stradać = cierpieć) sobie wyłączył. Po polsku należałoby to chyba powiedzieć "cierpiączka".

   Usuń
  5. "wydłubałem" tekst - piosenka już na moim kanale. Mam nadzieję, że nikt nie skasuje za prawa autorskie czy coś....

   https://www.youtube.com/watch?v=o9ObV3JJTps

   Usuń
 2. Stała czytelniczka :)
  Słowa piękne a utwór właśnie słucham po raz 30 chyba... Moje klimaty... tak zresztą jak łzy i niekoniecznie cierpienia...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) chyba większość z nas tutaj to mistrzowie niekoniecznych łez :))
   U mnie też piosenka "kręciła się" po południu wiele razy. Owocem jest polski tekst wlepiony na Youtube:

   https://www.youtube.com/watch?v=o9ObV3JJTps

   Usuń
 3. CZISŁA:
  Znalazłem kilka stron - w zasadzie pierwsza czytana wyjaśnia wszystko. Kto kiedyś widział film gdzie Iwan przedstawia diagram bukwicy ten wie, że znaków jest 49 (plansza 7 na 7 ).

  Oto tłumaczenie fragmentu tej strony a na niej zerknijcie sobie na tabelkę:

  https://adacoins.ru/Numbers

  "Zanim wynaleziono specjalne symbole oznaczające liczby, większość ludów używała liter swojego alfabetu do tego celu. Starożytni Słowianie nie są wyjątkiem.
  Mieli oddzielną literę odpowiadającą każdej cyfrze (od 1 do 9), każdej dziesiątce (od 10 do 90) i każdej setce (od 100 do 900). Liczby zapisywano i wymawiano od lewej do prawej, z wyjątkiem cyfr od 11 do 19 (na przykład 17–7–15 siem- na ście).
  Aby czytelnik zrozumiał, że są przed nim liczby, używało się specjalnego znaku - titło. Został przedstawiony jako falista linia i umieszczony nad literą. Przykład:
  ("Az" pod titłem)
  Taki znak jest nazywany „Az pod titłem” i oznacza jeden.
  Należy zauważyć, że nie wszystkie litery alfabetu mogą być używane jako liczby. Na przykład „B” i „Ż” nie zmieniały się w liczby, ponieważ nie były w starożytnym greckim alfabecie, który był podstawą systemu cyfrowego. Ponadto jako liczby występowały litery, których nie ma w naszym współczesnym alfabecie - „xi” i „psi”. Dla współczesnej osoby może się też wydawać niezwykłe, że w wierszu liczenia nie było zwykłego zera."

  Może tyle tłumaczenia - kto zechce to zgłębiać to sobie odszuka resztę. W tabelce widać wyraźnie znaki wypowiedziane przez Iwana - zasada jest prosta. Iwan mówi "czerw" i "jest". W tabelce są to znaki odpowiadające "90" i "5". Zestawione obok siebie z titłem (tyldą mówiąc językiem współczesnym - bardzo podobne prawda?) na górze oznacza jak mówi Iwan 95.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podam jeszcze 2 inne znalezione stronki na ten temat. Tam też są tabelki - można porównać:

   http://konorama.ru/servisy/slacy/

   http://ezoterik-page.com/sakralnye-chisla-slavyan/

   Usuń
  2. Miłość pozostaje!-tak właśnie jest! <3
   Spoglądając na swoje życie,które minęło,i które jest-widzę,wiem,że Miłość zwycięża nawet śmierć!
   Moja pierwsza Miłość jest w sercu wciąż!-mimo tego,że chłopak już po drugiej stronie.Miłość moja Najpiękniejsza-mimo iż trudna była bardzo-przetrwała i myślę,że trwać będzie zawsze! Bo jak ktoś powiedział:,,Wszystko,czego dotknie się Miłość,staje się nieśmiertelne!''Z radością w sercu słucham cały czas!:) Dziękuję Ci Michał i radość,i uśmiech swój tu zostawiam!:):):)
   Yollisco17

   Usuń
  3. Dziękuję za ten wpis, dla mnie bardzo o czasie - coś dziwnego się dzieje, jakieś zawirowania w moim energetycznym świecie. Masa podsumowań, wiele uczuć wypływa na powierzchnię - pomieszanie melancholii z ....sam nie wiem czym, coś odrobinę czasem przesiąknięte żalem dziwnym.
   Rozpuszczam to wszystko (staram się)- w mądrym filmie "Revolver" padają słowa: "NIE MA PROBLEMÓW - SĄ TYLKO SYTUACJE". Tak to jakoś jest - życie to taka niełatwa szkoła. Odwzajemniam uśmiech :) . Podróżujemy dalej. Słowa piosenki sobie od kilku dni powtarzam: "możesz tylko oddychać i iść dalej". ech... no to czynimy kolejne kroki w tej życiowej przygodzie. Tak sobie wybraliśmy.

   Usuń
 4. 25:40 ... on siedzi miedzy nami.. Ja mo musze twarz zlamac, igłę [chodzi o sposob unicestwienia koszczeja z bajki - igla byla w jajku polknietym przez kaczke, ktora zjadl wilk] i wtedy...

  OdpowiedzUsuń

"OSTRZEŻENIE: wszystkie anonimowe komentarze bez jakiegokolwiek nicka/charakterystycznego znaku/ podpisu będą usuwane".
UWAGA TECHNICZNA: aby rozmowa miała jeden ciąg trzeba zawsze wcisnąć ";odpowiedz" pod pierwszym (przewodnim) postem zaczynającym daną rozmowę.
2.Najpoczytniejsze artykuły są dostępne po prawej w szybkich linkach pod nazwą "abecadło".
3. Ponadto w razie braku publikacji na stronie proszę o wiadomość na mail. Z jakiegoś powodu niektóre komentarze mylnie oznaczane są jako spam.
4. Wbudowana wyszukiwarka blogowa jest trochę niedokładna i omija pewne treści pomimo występujących w nim szukanych słów. Innym rozwiązaniem jest wpisanie w google, czy bezpośrednio w pasku przeglądarki frazy: site:michalxl600.blogspot.com szukanywyraz Wynikami będą wszystkie artykuły zawierające słowo "szukanywyraz" na tymże blogu.