Włosy to jeszcze jeden wspaniały dar, który wręczyła jej natura. Spływające strumienie długich włosów fascynują i oczarowują swoim pięknem, mimowolnie zmuszają do podziwiania ich właściciela.
Mężczyźni częściej oglądają się za długowłosymi pięknościami. Dlatego właśnie właścicielki długich warkoczy zawsze podświadomie przyjmowane są jako bardziej kobiece, pełne spokoju niż kobiety noszące krótkie fryzury.
Z nimi łatwiej stworzyć rodzinę -to znaczy od nich promieniuje stabilność, ugruntowanie, większa cierpliwość - spróbuj wyhodować warkocz, ile czasu i cierpliwości to kosztuje a do tego jeszcze codzienna pielęgnacja .
Oczywiście obfitość długich włosów to nie jest wcale wystarczający warunek kobiecości ale jest to znaczący wkład w nagromadzenie kobiecej energii i siły. Nie przypadkiem we wszystkich opowieściach wiedźmy maja długie włosy.
W wielu różnych kulturach istnieje tradycja, mówiąca że włosy nie są wyłącznie kobiecą ozdobą- maja one mnogość różnorodnych funkcji i swoje konkretne przeznaczenie.
W tradycji Wedyjskiej uważa się, że kobieta za pomocą włosów chroni swoją uczuciową część psychiki tzn, że włosy są przedłużeniem energii umysłu. Włosy sięgające niżej punktu w centrum piersi przykrywają centrum energetyczne serca zwane Anahata - czakrę łączącą 3 niższe i 3 wyższe czakry. Anahata napełnia kobietę energią miłości, współodczuwania, miłosierdzia i dobroci.
Czym dłuższe są nasze włosy tym wyższy poziom duchowej mocy. Długie włosy okrążają energetycznymi falami chroniąc przed negatywnymi wpływami i dając boską moc.
Na Rusi dziewczęta nosiły długi warkocz, która miała ukryte znaczenie: przykrywała ona kręgosłup i tym samym ochraniała czakry- centra energetyczne umiejscowione wzdłuż kręgosłupa.
To napełniało ducha dziewczyny szczególną energią życiową. Warkocz był symbolem zjednoczenia ( splecenia w całość) życiowych sił świata Jawi, Prawi i Nawi.
Uważano także, że jeden warkocz na głowie dziewczyny - to jej więź z Bogiem. Gdy dziewczynę wydawali za mąż zaplatano je w 2 warkocze zamiast jednego- pierwszy aby utrzymywać więź z Bogiem i słyszeć jego głos a drugi aby utrzymywać energetyczną więź z mężem- pobierać energię kosmosu także i dla niego, wspierać go swoją mocą.
W kobiecym warkoczu ukryty jest dobrobyt domu, O tym dawniej wiedzieli wszyscy dlatego też barbarzyńcy podczas najazdów na Ruś jako pierwsze przeprowadzali polowanie na żonę księcia by obciąć jej warkocze i w ten sposób pozbawić siły życiowej zarówno księcia jak i całe miasto .
Na "kosmiczne" ( nie przypadkiem do dziś inna nazwa włosów to "kosmy" - od słowa kosmos. Nasze polskie "kosmaty" stąd się wiedzie- przyp. tłumacza) znaczeniu włosów można przytaczać wiele przykładów.
Włosy uważane są za anteny pobierające informację z kosmosu.
Poprzez długość włosów można regulować ilość oraz szybkość energii trafiającej do mózgu. Czym dłuższe włosy tym większą ilość energii otrzymuje człowiek i tym więcej energii trafia do ciała.
W związku z powyższym, długowłosemu mężczyźnie trudniej szybko podejmować decyzje i reagować na sytuację *. Dlatego z dawien dawna kobiety miały długie włosy- ona nie musi obracać się w zewnętrznym świecie a po to by chronić przestrzeń domową potrzebna jest maksymalna ilość energii. Kobieta z długimi włosami włada bardzo silną energią dlatego jest w stanie stworzyć krąg ochronny dla swojego ukochanego mężczyzny. Swoją energią kobieta ochrania męża przed wszelakim nieszczęściem.
Mężczyźnie potrzeba w świecie zewnętrznym bardziej surowej i skoncentrowanej energii. Do tego bardziej przydatne są krótkie włosy.
W kulturze wschodniej długie rozpuszczone włosy na głowie kobiety uznawane są po dziś dzień za oznakę seksualnego pożądania, które przy surowych zasadach etycznych i pobożności jest niedopuszczalne. Dlatego wschodnie kobiety chodzą z głową przykrytą chustą.
W Koranie jest ściśle zapisane, że kobiety nie mogą podcinać swoich włosów. Niektóre nauczania religijne uważają kobiety mające krótkie włosy za niepełnowartościowe i nie mogące urodzić dziecka.
W kulturze Afrykańskiej długie włosy zawsze były cenione, były oznaka zdrowia i gotowości do macierzyństwa dlatego też dziewczęta zbyt młode na małżeństwo goliły część głowy.
Celtowie zaplatali włosy w warkocze lub układali w skomplikowane fryzury mocując je za pomocą ozdób. Długie włosy u kobiety były symbolem płodności. Współcześni uczeni natomiast uważają, że włosy to jeszcze jedno narzędzie dla rozprzestrzeniania feromonów. Pokryte włosami ciało i głowa zwiększają powierzchnię emisji tych lotnych substancji.
Dziewczęta chrońcie swoje włosy, dbajcie o nie, zapuszczajcie warkocz pomnażając swoje piękno i moc.
autor- Julia Bożenowa
* - autor bloga nie do końca się z tym zgadza. Wielu wojowników nosiło długie włosy. Wspomniałem już o tym w poprzednim wpisie http://michalxl600.blogspot.com/2015/02/wosy-i-ich-wpyw.html . Jest sławna legenda o Samsonie i wiele innych przykładów. Mężczyzna z długimi włosami korzysta już z innych źródeł. Staje się bardziej "wykonawcą" sił wyższych- Boskim wojownikiem. Własny ludzki umysł nie ma już takiego znaczenia. To temat na inną rozmowę.
p.s. dodam jeszcze filmik na temat feromonów gdyż jest wzmianka o tym w powyższym tekście: