piątek, 13 lipca 2018

10 wybranych cytatów Fiodora Grigoriewicza Ugłowa

źródło tłumaczenia https://vk.com/life.move?w=wall-31239753_145569

Postać w Rosji znana. Lekarz, który przeżył ponad 100 lat - do końca swych dni aktywny zawodowo chirurg. Spróbujcie wkleić ten link w tłumacz google . Autor książek, działacz społeczny. Radziecki i rosyjski chirurg, pisarz i osoba publiczna, doktor nauk medycznych, profesor. Redaktor naczelny czasopisma "Herald of Surgery im. I. Grekowa", akademik Akademii Nauk Medycznych ZSRR, laureat Nagrody im. Lenina, członek Związku Literatów Rosji, mieszkający od 103 lat.

Profesor Żdanow prowadzi dziś towarzystwo antyalkoholowe imienia Ugłowa - podobno Ugłow nie wypił w życiu ani kropli alkoholu.

 ⃣ Badania patologiczne osób, które przeżyły 100 lat lub więcej, wykazały, że żadna z nich nie zmarła ze starości. Wszyscy zmarli na choroby. Jeśli udałoby się im zapobiec lub wyleczyć te choroby na czas to ludzie ci żyliby jeszcze dłużej.

 ⃣ Najnowsze dane pokazują, że starość jest skutkiem zmian w całym organizmie, we wszystkich jego organach, których aktywność jest regulowana przez układ nerwowy. Im dłużej trwa normalne funkcjonowanie układu nerwowego, tym później następuje starzenie się organizmu. I odwrotnie, im wcześniej system nerwowy się wyczerpał, tym szybciej nadchodzi starość.

 ⃣ Jeśli dana osoba nie rozwija swojego systemu odpornościowego, jeśli ciało nie ma siły i zasobów, aby się oprzeć chorobie wtedy żadne medykamenty, żadne leczenie nie pomoże.

 ⃣ Zdrowy żebrak jest szczęśliwszy niż chory król.

 ⃣ Dwa przykłady:
 ✔ Dwóch przyjaciół mieszka w jednym domu. Obaj naukowcy mają ponad siedemdziesiąt lat. Jednym z nich jest lekarz, zwinny, szczupły, żywy. Raz, poślizgując się na schodach i przewracając się na plecach, poczuł ostry ból w dolnej części pleców. Mimo to sam wstał i poszedł spać. Najmniejszy ruch ciała powodował nieznośny ból. Miał złamane trzy poprzeczne wyrostki kręgów lędźwiowych. Blokady przy pomocy zastrzyków Novocainy nie pomogły. Przeleżawszy przez trzy dni, wstał pomimo ogromnego bólu, z pomocą żony, zmajstrował sobie bandaż, który pozwolił mu chodzić i usiąść prosto - bez zginania, praktycznie bez bólu. Od tego czasu zaczął już pracować przy swoim biurku. Trzy miesiące później zdjął bandaże i nie odczuwał bólu.

 ✔ Inny, pulchny, z solidnym brzuchem, uwielbia jeść i leżeć. Zdarzyło mu się popaść w kłopoty: wpadł się pod samochód i nastąpiło pęknięcie kości ramiennej. Spędził dwa tygodnie w szpitalu, a potem został wypisany do domu. Jednak nadal leżał w domu. Ręka była nieaktywna, przyplątało mu się zastoinowe zapalenie płuc z wysoką gorączką. Lekarze zaczęli podawać antybiotyki i angażowali się w sprawę płuc pozostawiając dłoń bez leczenia. Minął kolejny miesiąc. Zapalenie płuc zostało wyleczone ale serce zaczęło dawać o sobie znać. Były przerwy w jego biciu, obrzęki nóg. Rozpoczęło się leczenie przeciw niewydolności serca ....   
   Nie wiadomo czy on to wszystko zniesie ale ręka na pewno nie będzie już w pełni sprawna. A wszystko z powodu dużej wagi, z powodu bezruchu. Uraz ręki był pretekstem i usprawiedliwieniem dla tego by leżeć. Wzmożone odżywianie zwiększyło nadwagę i bezruch, a człowiek sam postawił się się na krawędzi katastrofy.

 ⃣ Bardzo ważna jest postawa człowieka wobec okoliczności drażniących - umiejętność lekkiego traktowania nawet bardzo nieprzyjemnych zjawisk, tak lekkiego jak to tylko możliwe, w najprostszy sposób, bez nadawania im dużej wagi, bez dawania im dużego miejsca w swoim sercu. Tutaj konieczne jest połączenie intelektu, umysłu, rozwinięcie w sobie zdolności introspekcji, samokontroli, samoregulacji. Musimy starać się kształcić w sobie nie tylko zdolność "wydawania się uśmiechniętym i bezpośrednim", ale także rzeczywiście być taką osobą.

 ⃣ W ciągu dnia człowiek potrzebuje co najmniej 600 gramów warzyw, a większość warzyw należy spożywać na surowo. Wszystkie rodzaje świeżych warzyw są źródłem witaminy C, której rola jest szczególnie duża w metabolizmie.

Takie pożywienie pomoże ludziom przezwyciężyć tendencję do starzenia się, zmniejszając napięcie w jelitach,
przezwyciężyć tendencję do rozwoju miażdżycy. Im bardziej zróżnicowany jest asortyment warzyw, tym lepiej organizm zaopatrywany jest w witaminy. 
  
⃣  Pośmiertne autopsje (sekcje zwłok) ludzi „umiarkowanie” pijących wykazały, obecność całych „cmentarzysk” martwych komórek w ich szpiku kostnym. Te "cmentarzyska" reprezentują zgubny i destrukcyjny efekt jaki alkohol wywiera na układ nerwowy człowieka.

⃣  Doświadczenie lekarzy narkologów pokazuje, że im wcześniej dany człowiek pozna smak napojów alkoholowych, tym większa jest szansa, że ​​uzależni się od nich. Wszystkie badania pediatryczne są zgodne, że alkohol w dowolnej formie i w dowolnych dawkach jest najniebezpieczniejszą trucizną dla dzieci i młodzieży.


🔟 Według WHO, jedna na trzy osoby na świecie umiera z przyczyn związanych z piciem alkoholu, jedna na pięć odchodzi z przyczyn związanych z paleniem. Jako lekarz mogę powiedzieć, że jeśli ktoś chce utrzymać swoje zdrowie, rozwój a nie zniszczyć swoich zdolność do czynienia czegoś pożytecznego dla swojej rodziny i kraju, aby widzieć życie wyraźne i jasnym wzrokiem to nie należy pić żadnych napojów alkoholowych.