wtorek, 9 czerwca 2015

Życiowe śmiecip.s. ponieważ ten wpis taki krótki - dla oddechu
to dodam link dla rozmówczyni z komentarzy poniżej-
https://www.youtube.com/watch?v=efQZxv09Lao

Co znaczy "ładnie żyć"?

Jakkolwiek nie bylibyśmy dziś oddaleni od Starosłowiańskiego stylu życia to wiele słów i obyczajów zachowało się w naszym życiu do dziś.
Jednym z takich przykładów jest słowo "ładnie". Co ono oznacza?

  Nie - to nie jest oznaka zgody z czymś lecz porządek ( Dziś w potocznym rosyjskim słówko "ładnie" to ma mniej więcej takie znaczenie jak polskie "no, dobrze/ w porządku". Dawniej również używało się jako przytaknięcie słowa "ładnie"- dziś już chyba rzadziej ale nasze "w porządku" ma w sumie tę samą treść jeśli się temu przyjrzeć - przyp. tłumacza). Oznacza ono harmonię - kiedy w domu wszystko jest uładzone i żyje się w nim dobrze. Gdy w rodzinie panuje pokój i spokój - to wtedy wszystko jest "w ładzie".

  Nie przypadkiem u naszych przodków jedną z najbardziej czczonych Bogiń była Łada.

  Zachowały się dowody na to, że w czasach przedchrześcijańskich w dolnej części Kijowa na jego obrzeżach stała ogromna świątynia Łady. W centrum stał posąg bosko pięknej kobiety w różowym wianku. Jej złote włosy były ozdobione rzecznymi perłami a długa Słowiańska suknia spięta w talii złotym pasem pokryta była kosztownymi i skomplikowanymi ornamentami. U stóp posągu dymiły się kadzidełka i leżały kwiaty codziennie podmieniane przez duchownych na nowe bukiety.

  Budynek świątyni był tradycyjnie zbudowany z "żywego" materiału czyli z drewna ( tradycja ta jest ściśle przestrzegana na przykład na wschodzie- w Chinach i w Japonii) całkowicie pokrytego srebrnymi płytkami.

  Tysiące płonących świec odbijało się w tych srebrnych płytkach i refleksami oświetlało wszystko dookoła. W rzeczy samej było to niesamowite- -nieziemsko piękne widowisko.

  Łada- opiekunka żeńskiego pierwiastka, strażniczka ogniska domowego i porządku.

  Jeśli coś w waszym życiu nie chce się "uładzić"  to zwróćcie uwagę na swoje życie. Możecie wierzyć w istnienie Słowiańskich Bogów albo nie ale dopóki w waszym domu nie będzie porządku to w waszym życiu nic się nie zmieni.

  Wyrzucajcie to co stare i niepotrzebne, nie przechowujcie setek starych papierów i pudełeczek.  Podtrzymujcie czystość i uwolnijcie przestrzeń. Ona w pierwszej kolejności potrzebna jest wam samym- dla życia w ładzie se sobą.

źródło: http://pravotnosheniya.info/CHto-oznachaet-zhit-ladno-2902.html