sobota, 22 sierpnia 2020

Tłum czyli część społeczeństwa nazywana czasem przeze mnie duchowymi niemowlętami.


 Zaczęło się od korespondencji z przyjacielem. Napisał do mnie:
 
  Nikołaj Jakowlewicz Danilewski (Николая Яковлевича Данилевского. Замечательная книга - очень рекомендую. "Россия и Европа").. Świetna książka - gorąco polecam. „Rosja i Europa”. Tak więc cytat jest taki:
masa społeczeństwa (nawet w najbardziej wykształconych krajach) w rzeczywistości nie ma niezależnych przekonań i nie może ich mieć; to, co nazywa się przekonaniem mas jest wynikiem nawyku ogłaszanego i nabytego przez edukację lub działanie środowiska. Dlatego wierzenia (przekonania) te zawsze odznaczają się niezwykłą stabilnością, kształtują się i zmieniają dopiero po wiekach niewidzialnej (niezauważanej) pracy, przez całe serie pokoleń. Jest prawie niemożliwe aby pojedynczy pisarz lub czasopismo poinformowało masy (nawet nietypowych warstw) o nowych lub zmieniło jego stare przekonania. Jest to trudniejsze niż przewiercenie skały. Masy ludzi, nie mające ani czasu, ani skłonności, ani zdolności do długotrwałego wytrwałego myślenia, są obdarzone (nazwijmy to)  "mocą odbijania" (odblasku) w stosunku do najbardziej logicznych, najbardziej wymownych przekonań. Choćbyś im na głowie ciosał kołek to nadal będą trzymały się swojego poglądu, który jest jej przekazywany od wieków, a który jest jej znany i wyuczony przez działanie środowiska społecznego.
Aby się przekonać o prawdziwości tego co zostało powiedziane - każda myśląca osoba, która ma chęć musi tylko przypomnieć sobie ile razy zdarzyło jej się w swoim życiu przekonać kogoś o czymś, a także jak często ona sama była przekonana lub przekonywana przez innych.
Przypomniało mi to od razu taką definicję:

definicja tłumu w/g nauk KOB:

Zgodnie z definicją Wissariona Grigorjewicza Bielinskiego:

„Tłum to zgromadzenie ludzi żyjących według tradycji i rozumujących zgodnie z autorytetem…”

Główną cechą tłumu jest niechęć i niezdolność do samodzielnego myślenia i dochodzenia do opinii odpowiadających rzeczywistemu stanowi rzeczy i kierunkowi przebiegu wydarzeń. Tak zwana „elita” to także tłum, ale w niektórych sprawach lepiej poinformowany niż zwykli ludzie. W tłumo - „elitarnym” społeczeństwie częściowo istnieją poza-tłumowi "znachorzy", którzy potrafią myśleć samodzielnie i wprowadzać (zaszczepiać) w różny sposób swoją opinię w psychice otaczających ich osób pod pozorem ich własnej opinii lub pod pozorem opinii nienagannych autorytetów, które sami wychowali aby ich autorytatywna opinia została przyjęta przez tłum. W tym przypadku pojęcie „tłum-naród” nie ma tak specyficznego znaczenia, ale odnosi się do historycznie ukształtowanej wspólnoty ludzi, na tle której i w interakcji z którą działają tzw. „osobowości historyczne”.

Podobieństwo tradycji jest czynnikiem w organizacji społecznej, który jednoczy tłum i pozwala na jego kontrolę przez autorytety tradycji, przywódcę-
założyciela, przywódców -spadkobierców i wiernych tłumaczy. Tradycję można celowo lub nieumyślnie przekłamać  w porównaniu z tym, co było i jest w rzeczywistości. Zniszczenie autorytetu tradycji lub samej tradycji zamienia tłum w całkowicie bezmyślny ( i wyniosły w swej zarozumiałości dotyczącej swojej intelektualnej mocy) motłoch.

„Rozumowanie” poprzez autorytet to zależność intelektualna - jest ona główną cechą tłumu. To manifestacja chęci tłumu do życia cudzym umysłem i wykorzystywaniem gotowych receptur, które są rozdawane przez podsunięte im autorytety. Tłum nie chce samodzielnie rozwiązywać swoich problemów i żyć jak człowiek - jeśli tłum jest rozczarowany niektórymi przywódcami to natychmiast zaczyna oczekiwać nowych autorytatywnych przywódców. W wyniku bezmyślności tłum z pasją podąża za liderem, tj. nieodpowiedzialnie, niewątpliwie wierząc w sprawiedliwość przywódcy. To powoduje bezmyślną pobłażliwość tłumu. Mafia, stojąc z premedytacją i pobłażliwością, przedstawiając przywódcę tłumowi i zaganiając go, w rzeczywistości prowadzi tłum za przywódcą -
prowokatorem gdzie tylko zechce - nawet na rzeź. Ponadto tłum tak samo bezmyślnie uczestniczy w publicznym zrzeszeniu pracowników nie będąc odpowiedzialnie zainteresowany niczym, nawet własnym prywatnym interesem.


  A oto obrazek do powyższego ;)
  Film dostępny wyłącznie dla czytelników bloga - upubliczniajcie
ostrożnie, nie chcę mieć kłopotów o prawa autorskie choć wydaje mi się,
że wszystko jest w porządku według "prawa cytatu" dla krótkiego fragmentu dzieła:


17 komentarzy:

 1. "Główną cechą tłumu jest niechęć i niezdolność do samodzielnego myślenia" - to jest właśnie najgorsze oni nie chcą samodzielnie myśleć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak to dzieci. Potrzebują rodziców. Jest taki filmik KOB (chyba nawet z polskimi napisami - wydaje mi się, że tu jest to wyjaśnienie "6 priorytetów władania społeczeństwem"):

   https://www.youtube.com/watch?v=7D8uWCueEqE&t=241s

   Tam sa takie animacje gdzie wyjaśnia się jak człowiek powinien przechodzić swoje fazy rozwoju aby dojrzeć i stać się twórczą jednostką społeczną, wszelkie fazy dojrzewania powinien on przejść do 16 roku życia będąc pod opieką rodziców. Dziś jednak ludzie się zatrzymują gdzieś na poziomie kilkulatka i takie kaleki psychiczne - niedojrzałe osobowości stają się w wieku dorosłym "mięsem" dla kościołów, sekt i wyrobnikami dla systemu zniewolenia. Sporo na ten temat mówi film "Interstate 60" (w Polsce "Ale jazda") - szczególnie w scenach w mieście z legalnym narkotykiem.

   Usuń
  2. Pomyliłem (swoja drogą ten poprzedni film - u mnie wyświetla się ostrzeżenie: "społeczność youtube uznała ten film za obraźliwy") - to jest film o jakim myślałem, cieszy, że jest na innych kanałach:

   https://www.youtube.com/watch?v=ED_ii1aUqPQ

   Usuń
  3. Chyba nic mi nie grozi w wyniku tej publikacji - przy filmie ukazał mi się taki komunikat: "ten film podlega roszczeniom odnośnie praw autorskich - nie możesz na nim zarabiać". No i dobrze.

   Usuń
 2. Nikołaj Danilewski pisał to pawie 150 lat temu, a aktualne jest aż do dziś... Smutne. Ludzkość nie rozwija się. Chyba nawet odwrotnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to jakoś wygląda. Cóż - każdy czyni swoje, takie to dziwne miejsce ta "szkoła życia", że wszyscy będąc na różnych poziomach egzystują tu razem. Napięcie jest coraz większe bo jedni pasożytują na innych.

   Usuń
 3. Haha, nareszcie :)

  Profesor uniwersytecki twierdzi, że odkrył populację wróżek i pokazuje na to dowód:

  https://dobrewiadomosci.net.pl/43893-profesor-uniwersytecki-twierdzi-ze-odkryl-populacje-wrozek-i-pokazuje-na-to-dowod/

  ...

  Meksyk wprowadza zakaz sprzedaży słodkich napojów i fast foodów dzieciom:

  https://dobrewiadomosci.net.pl/43900-meksyk-wprowadza-zakaz-sprzedazy-slodkich-napojow-i-fast-foodow-dzieciom/

  ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :)) fajne te "dobre wiadomości".
   Wczoraj wiadomość o kocie co go wyleczyli kurkumą
   pojawiła się nawet na wykop.pl

   Usuń
  2. W Rosji są już miasta gdzie obowiązuje zakaz sprzedarzy Coca Coli :)

   Usuń
 4. Witam
  https://www.youtube.com/watch?v=-4p_Y6mcIoQ
  Ten wykład może być ciekawy.
  Wszystkiego dobrego Gospodarzowi bloga i wszystkim Czytelnikom życzę
  Beata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za link - przerzuciłem fragmenty. Dobrze, że jest tłumacz automatyczny bo więcej słów można wyłuskać - ogólnie niestety słaba jakość dźwięku a materiał na pewno wart uwagi.

   Usuń
  2. Oczywiście odwzajemniam serdeczności, zdrowia Beato!

   Usuń
 5. WIEŚCI

  wrzesień - miesiąc załamania ekonomii, dlaczego na świecie są ruchy wojsk:-spadki na giełdzie w USA-przeliczają żniwa-zbiory - będzie brakowało żywności i wody,z tego powodu będą zamykali kraje i cały system,na razie są pełne półki ale mogłoby się to szybko skończyć gdyby nie zamknęli systemu(tzw. lockdown),
  - w Karpaczu debatują kiedy zamknąć system i jak to zrobić bo ludzie już nie dają się nabierać na koronawirusa, jak zatrzymać ludzi w domach bo są mocno przyspawani do pracy i do zarabiania pieniędzy, jakby powiedzieli prawdę to by rozpętali piekło na Ziemi, bo ludzie nie będą dbali o swoich sąsiadów tylko o własny interes, to samo by się działo na świecie to co w Wenezueli, głowią się co tu zrobić - mówią o zamknięciu systemu w późnej jesieni i o nadchodzącym wirusie grypy- ruchy wojsk są dla tego aby się przygotować w razie gdyby ludzie wyszli na ulicę i nie chcieli się słuchać albo gdyby otrzymali prawdę i ruszyli szturmem na sklepy i magazyny żywności,

  co na Białorusi:- Łukaszenka otrzymał wiadomość od Putina typu "odpuść"(Putin ma 30sek. na reakcję gdyby NATO i USA wypuściło rakiety atomowei w ciągu tych 30sek. może zniszczyć i NATO i USA gdyby chcieli rozpocząć wojnę,ale te 30sek.(asekuracji) miało zostać zniwelowane poprzez wojnę w Czeczeni, to co się działo na Ukrainie i teraz to co się dzieje na Białorusi, opozycja Białoruska jeździ po krajach ościennych (Polska itd.) i teraz Putin musi zadbać by ten, który mógłby zastąpić Łukaszenkę nie ułożył się z konserwatystami - którzy chcą starego systemu i dążą do wojny, bo ich kompletnie nie interesują konsekwencje tylko negatywna energia, którą się karmią dla istot, które karmią,
  - Putin musi więc zadbać by opozycja nie była na usługach Unii, tylko było coś takiego jak na Ukrainie, że Rosyjski rząd świetnie dogadał się z rządem Ukrainy, są drobne niesnaski ale nikt nie zainstalował tam rakiet i nie ma tam powiedzmy wojska NATO- Putin w momencie kiedy rozsypywano mu Ukrainę dokładnie pokazał, że może zabrać Krym, bo tam ma całą flotę i dał do zrozumienia przez pewnego znanego polityka, że w przypadku gdy komuś zachce się wojować to w ciągu 7-dmiu dni zajmie całą Ukrainę a w ciągu 14-stu dni całą Europę i były te informacje i oczywiście wyśmiewane ale kiedy za chwilę pokazał broń jaką dysponuje i zszokował NATO i USA i przestali się śmiać z tego co powiedział, nie mówiąc o tym jaką broń ma w kosmosie, której boją się USA i Chiny i NATO, to pokazuje, że może spełnić swoje obietnice w kilka sekund- teraz dlatego układa sobie Białoruś żeby nie zbratali się z Clintonami i z resztą tej "świty", która dąży do wojny, by Białoruś dawała mu te 30sek. bezpieczeństwa ale żeby nie była niewolnikami Unii i montowała rakiety ale żeby dalej współpracowała z Rosją- jeżeli Łukaszenka ugnie się to będzie musiał wprowadzać reformy ale jeżeli okaże się, że jest uparty i nazwie Putina zdrajcą to zostanie usunięty i wtedy ci, którzy zasiądą na jego miejsce będą musieli odrobić lekcję wielkiej polityki i tego o co chodzi na Ziemi nie tylko z poziomu ludzkiego ale i z poziomu istot pozaziemskich, energii jaka jest na Ziemi
  - no i widzimy tutaj ruchy Białoruskiej opozycji jak układają się tutaj w Polsce i w Międzymorzu i oczywiście po cichu z Rosją-dzięki temu naród Białoruski się jednoczy, równocześnie całą Europę i cały świat i odciąga to uwagę od wydarzeń ekonomicznych i od zamknięcia systemu- każdy kraj zamknie się po swojemu bo ma własne zasoby żywności

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. sprawa rurociągu:- kiedy nie będzie potrzebna ropa to co może tam popłynąć? ... może tam popłynąć woda no i właśnie to jest ten powód dlaczego oni to budują, to się ludziom nie mieści w głowie ale skoro deficytem na Ziemi będzie woda to zrobią wszystko aby tę wodę dostarczać od krajów, które ją mają- jeśli dojdzie do takiego scenariusza, że woda będzie walutą na Ziemi to kraje takie jak Turcja, która ma jej dużo, kraje azjatyckie będą wtedy decydować co się dzieje na świecie- poprzez to co Rosja już wybudowała - przez rurociągi, które zasilają już Europę i teraz już Afrykę to automatycznie wiecie już po co to się robi- trzeba będzie rozdysponować wodę - te dobro, które istnieje na Ziemi, aby wszyscy mogli przejść przez te zmiany na Ziemi- tak jak kiedyś ropa napędzała świat i przez to kraje arabskie były bardzo bogate tak samo jak Rosja i USA, więc w tym momencie ci, którzy mają wodę też mogą być bardzo bogaci, no i jeszcze ci którzy mają rurociągi, przez które kraje przechodzą, mogą być bardzo bogaci- to dlatego teraz tworzy się Międzymorze i buduje się w nim całą infrastrukturę i czemu Unia daje pieniądze na Międzymorze, bo wszyscy oni wiedzą o zmianach klimatu i czego naprawdę będzie brakowało na Ziemi
   - wszystkie te "takie zagrywki" to tylko do odciągnięcia uwagi od zmian na Ziemi

   Trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo niektórzy uważają, że poprzez zatrzymanie systemu odbiera się im jestestwo, bo nie znają innego życia niż gonienie do roboty i zarabianie pieniędzy(tylko biznes, praca, dom, religia, kredyty, pieniądze itd...) i oni będą wyładowywać ten niepokój, strach, irytację i agresję na swoich bliskich i burzyć się, bo ktoś ich zmusza do siedzenia w domu lub założenia maski i oni próbują walczyć o "tak zwaną wolność", na którą przecież wcześniej narzekali, to jest test dla wielu rodzin
   - kto jest "obudzony" i wie o co chodzi potrzebuje wiele cierpliwości, akceptacji i zrozumienia dla tej osoby, która się złości i tłumaczenia, że to całe jestestwo, które wcześniej go dowartościowywało teraz się zmieni, i że wartością jest on sam i słowo "kocham", które daje do rodziny a nie pieniądze, które daje dla rodziny- obudzonego czeka teraz ciągłe tłumaczenie tym ludziom, którzy ciągle kreują ten stary system i uważają go za normę, że teraz się skończy i następuje zmiana na lepsze

   Usuń
  2. Nie będzie 3 wojny światowej, bo przy każdym otwarciu silosów z rakietami nuklearnymi w celu przeprowadzenia prób, dochodziło do ingerencji istot pozaziemskich(UFO) i oni wyłączali systemy i całe bazy, przy wybuchu nuklearnym była istota pozaziemska w swoim statku i obserwowała co się dzieje, rakiety spadały, nie pozwalali wynieść broń w kosmos (te informacje można znaleźć - są dostępne)
   - nie jesteśmy sami na tej planecie, więc zanim cokolwiek odpalą z silosów - zostanie zamknięte i obróci się przeciwko nim tak jak obraca się ignorancja, która istnieje na całej Ziemi
   - tam gdzie infrastruktura została zbudowana uczciwie to będzie nam służyło, tam gdzie była chciwość, pazerność, ignorancja, zmniejszanie kosztów żeby więcej zarobić - tam będzie to pękało, rozlewało się tak jak teraz do Wisły- każda ignorancja, fuszerka będzie po prostu nam pokazana przed oczy i zmusi nas do tego abyśmy nauczyli się dobrze gospodarować zasobami jakie są na Ziemi i szanować Mamę Ziemię, prawda zawsze wyjdzie na jaw.- rozpoczyna się proces, że Mama Ziemia oczyszcza się ze wszystkiego włącznie z ignorancją, która pojawiła się w umysłach wielu ludzi, z chciwością i pazernością- w tym momencie ktoś może zadać pytanie: "dlaczego wszyscy mamy za to cierpieć?" - nikt nie cierpi tylko zmusza nas to do jedności, do współistnienia i do nauki pilnowania wzajemnych inwestycji, nie do przyjmowania tego, że nam się to opłaca, tylko żeby to było dobre czyli aby nam to służyło
   - teraz nasza wspólnota wymusi na rządzących i na tych urzędnikach zmianę, zmianę świadomości, zmianę przyjmowania zleceń, cały świat goni teraz za zmianami klimatu, wdraża odnawialne źródła energii, tak samo Polska to mamy teraz naukę, że trzeba to zrobić dobrze i żeby nam to służyło i na tym skupi się ta pozytywna część ludzi i to jest właśnie droga do "Złotego Wieku"
   Ludzie nauczą się dbać o swoje zdrowie a nie będą za każdym razem latać do lekarza po pigułkę szczęścia w aptece, to co się teraz dzieje, że lekarze przyjmują poprzez szybkę i poprzez internet i odchodzą teraz dusze, które biją statystyki, po to by ludzkość nauczyła się dbać o zdrowie a nie biegać po aptekach, po to by dowiedzieli się, że choroba jest informacją od ich ciała i nie wolno się złościć tylko zrozumieć po co ona powstała, że ciało chce nam coś powiedzieć i jak mam o nie dbać a nie czekać aż ono się wyłącza i wtedy biegnę do lekarza, który da mi chemię i ja znów wrócę do tego co spowodowało chorobę
   - obecne czasy powodują że uczymy się wszystkiego od nowa i przywracają nas do początku naszego jestestwa i wszyscy będziemy się uczyć łączenia naszej mądrości, boskości objawionej w duchu i materii - w ciele- wydarzenia typu "lekarze nie przyjmują" spowodują, że ludzie inaczej spojrzą na swoje ciało, na to co robią w życiu, na to kim są i bardzo szybko przy kolejnym zatrzymaniu systemu będą jeszcze raz odrabiać test narodowości, test miłości, test słowa kocham, to jak pielęgnują słowo kocham, w swoich rodzinach,
   - to na co się wycenili i wtedy nauczą się odpoczynku, szacunku wzajemnego, słuchania, zrozumienia, spojrzą znowu na czyste powietrze, na czyste wody, na przejrzystość powietrza, na olbrzymią oszczędność, na spokój na drogach, w tym momencie zrozumieją, że nie trzeba pędzić za pieniądzem, nie potrzeba chaosu, hałasu, produkcji, nadprodukcji, marnowania żywności tylko wszystko może być produkowane bardzo szybko-w momencie kiedy okaże się, że tej żywności z "pól i łąk" nam brakuje, startupy, które teraz otrzymały mnóstwo pieniędzy na żywność z drukarek 3D - uruchomią masową produkcję i tej żywności będzie wystarczająco ale nie tak abyśmy ją marnowali i niszczyli

   Usuń
  3. Jeżeli ludzkość szuka wody na Marsie a nie potrafi dostarczyć wody dzieciom z Afryki, to głód istnieje tylko i wyłącznie dlatego, że ludzie nie potrafią zmienić myślenia i nie potrafią podzielić się tym co mają na Ziemi- dlatego przywróci nas Mama Ziemia do zrozumienia, że każdy z nas jest swoim bratem i siostrą i zamiast szukać czegoś na Marsie, w kosmosie, skupimy się na tym co jest nam, potrzebne i to wszystkim na Ziemi- dlatego wszystko co znamy - wszystkie te religie, konserwatyzm myślenia, polityki, ekonomii, gospodarki, wszystko to się rozleci a zaczniemy budować zupełnie nową drogę na Ziemi i jedni się w tym odnajdą a inni będą odchodzić
   Takie to są piękne "czasy ostateczne" i skoro każdy z nas w nich siedzi, to znaczy, że każdy z nas się na nie zgodził, więc życzę wszystkim tym, którzy się na nie zgodzili, nie kłócenia się z rzeczywistością tylko zrozumienia, że w głowie i w sercu macie siłę, która kreuje te czasy, więc kreujmy pokój, dobrobyt, Złoty Wiek dla wszystkich a nie niesympatyczność, która nas spotyka, dotyka. Każdy z nas decyduje to co ma w życiu poprzez to co ma w głowie i w sercu. Użyjmy głowy i serca razem, użyjmy ducha i materii razem w swojej boskości aby przyspieszyć zmiany na Ziemi, aby Złoty wiek przyszedł jak najszybciej :)

   Usuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń

"OSTRZEŻENIE: wszystkie anonimowe komentarze bez jakiegokolwiek nicka/charakterystycznego znaku/ podpisu będą usuwane".
UWAGA TECHNICZNA: aby rozmowa miała jeden ciąg trzeba zawsze wcisnąć ";odpowiedz" pod pierwszym (przewodnim) postem zaczynającym daną rozmowę.
2.Najpoczytniejsze artykuły są dostępne po prawej w szybkich linkach pod nazwą "abecadło".
3. Ponadto w razie braku publikacji na stronie proszę o wiadomość na mail. Z jakiegoś powodu niektóre komentarze mylnie oznaczane są jako spam.
4. Wbudowana wyszukiwarka blogowa jest trochę niedokładna i omija pewne treści pomimo występujących w nim szukanych słów. Innym rozwiązaniem jest wpisanie w google, czy bezpośrednio w pasku przeglądarki frazy: site:michalxl600.blogspot.com szukanywyraz Wynikami będą wszystkie artykuły zawierające słowo "szukanywyraz" na tymże blogu.