czwartek, 8 marca 2018

Hołoty nie obsługujemy.

źródło tłumaczenia: https://vk.com/life.move?w=wall-31239753_140362

  Chcę opowiedzieć o sytuacji jaką obserwowałem kilka dni temu. Wracałem wieczorem z pracy deptakiem Nowińskim i zaszedłem do kawiarni na filiżankę. Przy kasie była mała kolejka (jako pierwsza stała staruszka- tak na oko albo bezdomna albo bardzo niezamożna, dwóch młodych chłopaków, mężczyzna w średnim wieku i ja). I ta właśnie staruszka zwróciła się do sprzedawcy mówiąc, że zmarzła i prosząc żeby jej nalał szklankę gorącej wody.

  Myślałem, że sprzedawca odmówi i wyprosi ją z lokalu ale się pomyliłem. Sprzedawca przygotował herbatę, napełnił torbę wszelakimi wypiekami - bułki, chleb, posadził za stolik i powiedział, że zaraz przyniosą gorącą zupę. Babcia nie wierząc w swoje szczęście stała i prawie miała łzy w oczach.

   Sytuacja ta zajęła jakiś czas i stojący za staruszką dwaj młodzieńcy zaczęli głośno wyrażać swoje niezadowolenie krzycząc wręcz, że do kawiarni w centrum miasta nie powinno się wpuszczać a tym bardziej obsługiwać jakichś włóczęgów i wszelakiej hołoty. Gdy przyszła ich kolej sprzedawca nie zwracając na nich uwagi zaczął przyjmować zamówienie od stojącego za nimi mężczyzny.

   Dwaj młodzi mężczyźni obruszyli się, że zostali pominięci na co usłyszeli od sprzedawcy: "wszelakiej hołoty nie obsługujemy". Musielibyście widzieć reakcję chłopaków - krzycząc i przeklinając żądali spotkania z kierownikiem.

Kiedy przyszedł kierownik i dowiedział się o szczegółach całej sytuacji to po prostu wyprowadził ich za drzwi mówiąc aby się więcej w tej kawiarni nie pokazywali.


p.s. 14 marca 2018.
  Z miłym zdumieniem widzę w podglądzie, że artykuł się spodobał i ma już 55 tys. "wejść". Przypomnę więc inną podobną publikację -przetłumaczyłem ten krótki filmik chyba 2 lata temu:


52 komentarze:

 1. I ta kawiarnia będzie istnieć latami. Ludzie serca.

  OdpowiedzUsuń
 2. :)) Cieszę się, że i Wam przypadła do serca. Wczoraj zabrałem się za palenie sterty gałęzi zalegającej nad brzegiem stawu i wiele razy się śmiałem wspominając to co przed chwilą przeczytałem. Pomyślałem, że podzielę się znaleziskiem. Za takim światem tęsknię - już mam trochę dość wszelakiego chamstwa, pogoni za pieniądzem, zdrad wszelakich. Są rzeczy ważniejsze niż zadrukowane papierki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Tak mi brakuję tych dawnych czasów... czasów gdy ludzie mieli jeszcze dusze.

   Usuń
 3. Cudowny człowiek ♥
  Myślę, że takie zdarzenia są swego rodzaju testami, egzaminami dla nas, dla osoby, której bezpośrednio dotyczą i ten sprzedawca zdał na szóstkę :)
  Ostatnio widziałam trochę takich pozytywnych przypadków - np. dwóch młodych chłopaków prowadziło pod ręce staruszka z laską, który źle się poczuł, albo dzieci które pomagały pozbierać się pewnej pani, bo ta wywróciła się jadąc rowerem po oblodzonej nawierzchni.
  Parę miesięcy temu mój mąż jechał późnym wieczorem do dawnego znajomego, po jego rozpaczliwym telefonie, aby go wysłuchać i pogadać, bo bliscy przyjaciele nie mieli jakoś dla niego czasu.

  Znalazłam jeszcze taką historię ku pokrzepieniu serc :) :

  https://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/nastolatkowie-z-nysy-pomogli-bezdomnemu,221109.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za link - bardzo sympatyczne. Widzę, że ostatnio straż miejska stara się "złapać punkty" - już kilka podobnych akcji widziałem. Gdzieś tam nagrali film jak palić w piecach itp. -trwa najwyraźniej akcja ocieplania wizerunku "straszaków" miejsko -gminnych. No nich tam - ważne by coś sensownego i potrzebnego społecznie wykonywali. W moich okolicach trudno o nich powiedzieć dobre słowo- ja jeszcze pamiętam jak zajmowali się tym radarowym wyłudzaniem haraczu. W mieście też jedyne zajęcie to czatowanie kto nie wykupił biletu parkingowego a w ratuszu 2 pracownice monstrualnych rozmiarów -nie wstające zza biurka - jak ta postać z filmu Bagińskiego i żołnierzach skaczących z wieży.

   Usuń
  2. :))
   Ta historia tez piękna, początek odwrócony można powiedzieć :

   https://wiadomosci.wp.pl/bezdomny-oddal-jej-ostatnie-pieniadze-27-latka-postanowila-odmienic-jego-zycie-6191182925265025a

   Usuń
  3. To było przed wojną...

   Usuń
 4. Dla takich wiadomosci wartorzyc ze sa jeszcze ludzie a nie tylko chołota sorry za takie okreslenie ale nie zjaduie w polskim jezyku innego okreslenia Brawo moze w posce przyjmie sie jeszcze zwyczaj zawieszonej kawy ,herbaty , lub kanapki w kawiarniach dla ludzi tego potrzebuioncych

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elisabeth Wegrzynowski14 marca 2018 20:10

   naprawde jestem pelna uznania dla sprzedawcy i postawy kierownika....oby wiecej takich przykladöw....

   Usuń
 5. piękna historia.czapki z głów przed takimi sprzedawcami

  OdpowiedzUsuń
 6. Wspaniala postawa godna narodzenia oby takich Rodakow bylo wiecej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :)) widzę, że tekst się spodobał i pocztą pantoflową krąży. Ilość oglądnięć tej strony 3 razy przekracza typową przeciętną.

   Usuń
  2. Wczoraj zrobiłem posta na FB i podałem link do artykułu. Jak tak zrobi więcej osób, to ilość wejść będzie jeszcze większa.

   Usuń
  3. Miło obserwować jak krąży energia. Daje mi to do myślenia.

   Usuń
  4. Ale to akurat nie nasi rodacy :-)

   Usuń
  5. Widzisz.... nauczono nas myśleć i postrzegać poprzez system granic tak zwanych "państw". Co to za twór i skąd taka nazwa? Jak "państwo" to musi być "pan" - Słowianie nigdy nie mieli żadnej uzurpatorskiej władzy -u nas panów (tym bardziej dziedzicznych) nie było. Państwa to twór sztuczny stworzony około 1000 lat temu przez najeźdźcę naszych ziem Słowiańskich. Języki specjalnie od tego czasu się miesza - wystarczy przejrzeć jak wiele się zmieniło d czasu napisania "Ogniem i mieczem". W tamtym czasie wiele słów mieliśmy jeszcze wspólnych z Ukraińcami i Rusiczami (ich zaczęto nazywać Rosjanie stosunkowo niedawno- to zachód powiada o nich Russians.
   Tak czy siak współcześni Rosjanie to jak najbardziej nasi bracia - rodzeni bracia, bracia rodacy. Celowo nas się skłóca rozpowszechniając kłamstwo po obu stronach. "gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta" - znajdź trzeciego, ten sprytnie pozostaje w cieniu i liczy zyski.

   Usuń
  6. Putin to wielki "przyjaciel"Polski.

   Usuń
  7. czas pokaże:

   https://www.youtube.com/watch?v=RQKaoO2QEqo

   Usuń
  8. Artykuł z Monitora Pol. :

   Putin ogłosił: Mieszkańcy Zachodu to intensywne wszczepione grubasy na pograniczu autyzmu. Zaatakował zachodnie kartele farmaceutyczne i GMO, oraz zadeklarował, że Rosja będzie wolna od zachodniej toksycznej żywności, zachodnich ludobójczych szczepionek i toksycznych leków. Rosja stawia na rozwój własnych państwowych wytwórni leków i szczepionek produkowanych dla zabezpieczenia zdrowia publicznego, a nie dla zysków. Wcześniej Rosja zniosła całkowicie obowiązek szczepień.

   Te prospołeczne działania rządu Rosji – jakże nietypowe we współczesnym skorumpowanym, korporacyjnym świecie – bez wątpienia zaowocują znaczną poprawą zdrowia młodych pokoleń Rosjan, co w konsekwencji przełoży się na zwycięstwa polityczne, gospodarcze i militarne Rosji nad biologicznie, neurologicznie i moralnie zdegenerowanym Zachodem.
   Polska powinna brać przykład z Rosji, a nie ze straszliwie skorumpowanej Ameryki, która ma bardzo rozbudowany program szczepień."

   Usuń
  9. I to jest wiadomość :)

   Usuń
  10. A w Rosji nie ma korupcji?
   Czytam i nie wierzę w głupotę i naiwność

   Usuń
  11. Oczywiście, że jest i to ogromna. Stare przysłowie rosyjskie powiada: " SCHODY ZAMIATA SIE OD GÓRY". Życzę naszemu umęczonemu krajowi tak dobrego prezydenta jakim dla Rosji jest Władimir Putin. Kto choć trochę orientuje się w realiach i tym przez co naród rosyjski przeszedł w ostatnim 25 leciu (ludzie z głodu umierali na ulicach a emerytur nie wypłacano nawet wojskowym weteranom) ten wie z czego wyprowadził ich Putin.
   Zainteresuj się tematyką KOB - sa polskie tumaczenia na kanale Jan Potoczek (youtube) czy też "visnupurana". W Rosji dojrzała jest propagowana alternatywna wobec zachodniego konsumpcjonizmu koncepcja rozwoju społecznego. Przewidywała już to jasnowidząca Wanga.

   Sytuację w Rosji (skorumpowani i głupi oligarchowie) można przyrównać do naszej polskiej sytuacji KK. Franciszek sprawia wrażenie szczerego gościa i reformatora, który naprawdę chciałby coś zmienić ale przeszkodą w komunikacji z wiernymi jest warstwa pasożytów z grubymi brzuchami i podgardlami. Oni tak jak oligarchowie w Rosji (u nas też są te wszystkie Olki Kawśniewskie) blokują wszelkie zmiany - bronią starego układu, ciężko im z tego nieróbstwa wyjść.

   Usuń
 7. Wspaniale,oby takie sytuacje były normą w naszym kraju,bo nie brakuje nam dobrych ludzi tylko czasem cywilnej odwagi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powoli budzimy się z tego koszmaru w jaki weszliśmy na własne życzenie. Zmiana rzeczywistości wokół zależy od mocy świadomości zbiorowej. Dziś są jednostki mające to co nazywasz cywilną odwagą -oni na przekór głównemu nurtowi narzucają właściwe wzorce -ludzkie. O nich mówi ta piękna pieśń:

   https://www.youtube.com/watch?v=iG2frH7Ungg
   tutaj tekst:

   http://www.tekstowo.pl/piosenka,budka_suflera,najdluzsza_droga.html

   ta też podobna:

   http://www.tekstowo.pl/piosenka,budka_suflera,pies__niepokorna.html

   Usuń
 8. Jest tak wzruszająca, że aż prawie niemożliwa. Zachowanie młodzieńców jest wręcz nagminne a szkoda

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękne, godne naśladowania zachowanie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Aż się poplakałam ! Mega żadka postawa w tych czasach ! Brawo szacun dla sprzedawcy a Ci młodzi ludzie dostali pstryczka w nos ! Może się zastanowią nad sobą.. Więcej takich spraw ą świat będzie lepszy ...

  OdpowiedzUsuń
 11. Życzę tej kawiarni, a przede wszystkim jej pracownikom, wszystkiego co najlepsze i najpiękniejsze.....

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja oczywiście się popłakałam. Nie umiem zrozumieć, gdzie podziało się zwykłe człowieczeństwo. Serce rośnie wiedząc, że są tacy dobrzy ludzie, którzy wiedzą, że kasa dziś jest, jutro jej nie ma, a najważniejszy jest człowiek.
  Wszystkiego dobrego dla tych Państwa :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Receptananude.pl14 marca 2018 10:52

  Fajnie, że chciało Ci się opisać tą sytuację. Ukłon dla obsługi i kierownika!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli spotkam kiedyś autora to mu przekażę :)

   Usuń
 14. I to jest prawdziwe człowieczeństwo, serce dla serca. Przecież my na tym Świecie jesteśmy na chwilę, więc róbmy cokolwiek, aby każdy choć na chwilkę czuł się ważniejszy niż pieniądze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że właśnie jesteśmy na dziejowym progu kiedy to kult zadrukowanych papierków umiera powoli. Czas przywrócić wszystko do normy - postawić z głowy na nogi.

   Usuń
 15. Piękna sytuacja ! Tu nie trzeba płakać czytając ten tekst,trzeba dostrzegać takich ludzi,których jest wokół nas całe mnóstwo!Taką sytuację miałam parę lat temu-w tzw.barze szybkiej obsługi. Jedliśmy z mężem obiad,przy stoliku obok siedziała starsza Pani,która jadła rosół i co jakiś czas dolewała do niego gorącej wody ze szklanki.Szczerze powiedziawszy moj obiad staną mi w gardle.Nikt prócz nas tego nie dostrzegał.Wyszliśmy z baru i poczekaliśmy na tą Panią-opowiedziała nam kawałek swojego życia.Poprosiliśmy,żeby przyjęła od nas niewielką dla nas sumę,a ona uszczęśliwiona poszła jeszcze raz do baru najeść się do syta.Myślę,że trzeba się tylko trochę rozglądać wokół siebie,a takich gówniarzy traktować jak w/w opisie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za tę wypowiedź.

   "....a takich gówniarzy traktować jak w/w opisie."

   Ta sprawa wpisuje się bardzo w ogólną tematykę naszego bloga - a jest nią przywrócenie równowagi we Wszechświecie a zaczynamy od przywrócenia równowagi u źródeł czyli między relacją męsko- żeńską. Zachowanie wobec chłopaków to typowe zadanie mężczyzny -nadanie kierunku (w jęz. rosyjskim słowo "kara" ma podwójne znaczenie i brzmi "nakazanie". To drugie znaczenie to właśnie wskazanie właściwej drogi). Władza w zakresie męskich powinności w rękach mądrych mężczyzn to świat taki jak we wpisie powyżej. Słowiański mądry ojciec z miłością wszystko wyjaśni - oczywiście jest konsekwentny i jak trzeba to stawia poprzeczkę tam gdzie należy. Dziś za dużo jest Żeńskiego pobłażania- ta cecha jest prawidłowa i dobra dla dzieci max. 5 letnich - po tym wieku w Słowiańskiej kulturze wychowaniem zajmowali się mężczyźni. Właśnie dziś czytałem artykuł dotyczący badań naukowych z Australii - poważny instytut naukowy konkretnie stwierdził badając sporą grupę populacji, że tam gdzie chłopcy w wieku 5- 10 lat wykazywali cechy arogancji, nieposłuszeństwa itp. tam regularnie stwierdzano większą nieobecność ojca w domu. Zazwyczaj byli to ojcowie biorący nadgodziny w pracy. Tam gdzie ojciec się nie przepracowywał i spędzał więcej czasu w domu takich problemów nie notowano.
   Dla systemu wyzysku korzystne jest by ojciec brał nadgodziny a zarobione nadwyżki pieniężne przeznaczył w niedzielę na aquapark czy inne tego typu. To oczywiście też może być ale noże stawać się regułą - lepiej jest poświęcić czas dziecku a w niedzielę pójść na spacer czy pojechać na rowerową wycieczkę albo zima pograć w gry planszowe.

   Usuń
 16. Byłam w podobnej głodnej sytuacji. Na studiach w Krakowie, bez grosza, bez chleba. I pomoc dostałam od ludzi z jadłodajni im. Ojca Pio gdzie mogłam odpracować posiłek. Dziękuję i nie zapomnę. Dzięki ludziom z tej jadłodajni dziś (już bardziej przy kasie) mam wyostrzone spojrzenie na innych głodnych z różnych powodów. Pozdrawiam, Ania.

  OdpowiedzUsuń
 17. I właśnie takie sytuacje przywracają mi ponownie wiarę w ludzi!
  Zawsze znajdzie się ktoś o wielkim sercu. Niech PIS'owska hołota uczy się od takich ludzi!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mierz wszystkich jedną miarą - w każdym środowisku (pod każdym "sztandarem") bywają ludzie o wielkim sercu i wielkiej duszy oraz ludzie nikczemni i mali. Dziś jest czas aby wyjść ponad te podziały i "kluby" - ludzie są zmuszani do przebudzenia przez różnorakie okoliczności życiowe - niepowodzenia, wypadki, choroby itp. Nie jest ważne kto tym kieruje "powyżej" - praktyka życiowa (dla tych co chcą widzieć) potwierdza bezwzględnie, że to działa.

   Usuń
 18. Sama radość. Oby takich scen było jak najwięcej

  OdpowiedzUsuń
 19. Trzeba pomagac ,super obsluga kawiarni.

  OdpowiedzUsuń
 20. Odpowiedzi
  1. Na pewno Rosja - najprawdopodobniej Moskwa, mapa wskazuje, że jest to poprzeczna do Arbatu czyli Moskwa.

   Usuń
 21. Bądzmy dobrzy,to dobro będzie krązyło.Pamietacie "Podaj dalej".Stosujmy sie.Moj dorosly Syn opowiedzial niedawno,ze pamieta,jak byl mały tłumaczylam mu,ze dobro wyrządzone drugiemu odbija sie w niebie i wraca do nas zwielokrotnione. Jadąc z domu do internatu oddawal swą wałówkę bezdomnym na dworcu. Wiem,ze pomoze kazdemu potrzebujacemu.Jestem dumna. Nie chodzi o to,zeby sie chwalic,ale nie wystarczy polubic,trzeba życiem pokazywać dobro,rozsiewać je,mnożyc...Są kuchnie spoleczne,w ktorych wciąż brakuje rąk do obierania warzyw :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wojowniczko - istnieje stara mądrość" naucz się dawać wędkę a nie rybę". Przykro mi stwierdzić ale nie wolno wychowywać mężczyzny tak jak kobiety. Dziś jak widzisz wszędzie wokół mamy kobiecą -BEZWARUNKOWĄ dobroć i pomoc ale co to zmienia w dalekiej perspektywie? Zwielokrotnisz ilość rąk do pracy by nakarmić bezdomnych - dobrze ale jednocześnie (męska rzecz) jest potrzebne działanie aby tych bezdomnych zaczęło ubywać.
   Nie chcę tu się rozpisywać - przekazać tylko chciałem, że jeśli Twój syn będzie się zachowywał po kobiecemu to nic się w naszej trudnej - społecznej sytuacji nie zmieni. Potrzebne są działania takie jak w w/w artykule - głupota musi być karana. Zarozumiali młodzieńcy dostali "klapsa" od mądrych mężczyzn. Pozdrawiam!

   Usuń
 22. filmik z dziewczynką oglądałam już i tak jak teraz tak i wtedy popłakałam się ..... a co do reakcji sprzedawcy miał rację "hołoty nie powinno się obsługiwać"

  OdpowiedzUsuń
 23. Witam po wakacjach ...milło czytać...jednak jeszcze sa ludzie .

  OdpowiedzUsuń

"OSTRZEŻENIE: wszystkie anonimowe komentarze bez jakiegokolwiek nicka/charakterystycznego znaku/ podpisu będą usuwane".
UWAGA TECHNICZNA: aby rozmowa miała jeden ciąg trzeba zawsze wcisnąć ";odpowiedz" pod pierwszym (przewodnim) postem zaczynającym daną rozmowę.
2.Najpoczytniejsze artykuły są dostępne po prawej w szybkich linkach pod nazwą "abecadło".
3. Ponadto w razie braku publikacji na stronie proszę o wiadomość na mail. Z jakiegoś powodu niektóre komentarze mylnie oznaczane są jako spam.
4. Wbudowana wyszukiwarka blogowa jest trochę niedokładna i omija pewne treści pomimo występujących w nim szukanych słów. Innym rozwiązaniem jest wpisanie w google, czy bezpośrednio w pasku przeglądarki frazy: site:michalxl600.blogspot.com szukanywyraz Wynikami będą wszystkie artykuły zawierające słowo "szukanywyraz" na tymże blogu.