sobota, 26 października 2019

Kaligrafia

i nie tylko.
  Stali bywalcy bloga czy subskrybenci kanałów jakie prowadzę nie będą zaskoczeni tematem. O wpływie manualnej sprawności na ogólną kondycję organizmu było już nie raz. Mówiliśmy o spisie Wedyjskich umiejętności (kunsztów/cech) gdzie oprócz oczywistych w rodzaju "umiejętność zachowania higieny osobistej" nagle i dość dziwnie na pierwszy rzut oka pojawia się punkt: "nauka dzieci żonglerki". Sprawa staje się jasna gdy wiemy, że umiejętność żonglowania jest równoznaczna z dobrą synchronizacją półkul mózgowych. Przypomina mi się teraz taka rodzinna ciekawostka: mój ojciec podobno wykazywał początkowo skłonność do pisania lewą ręką ale rodzina (takie wtedy były ogólne tendencje) zaczęła pracować nad motoryką jego prawej dłoni. Efekt ostateczny był taki, że tato pisał równie dobrze obydwoma rękami. Na co dzień używał oczywiście prawej - potrafił tez pisać synchronicznie obydwoma.
  Piszę o tym wszystkim bo dobrze żonglował - często zabawiał nas (dzieciarnię) podczas świąt wirującymi w powietrzu trzema mandarynkami albo pomarańczami. Z dystansu czasowego i po poznaniu w życiu wielu innych ludzi widzę, że miałem szczęście wychowywać się pod okiem bardzo zrównoważonego człowieka, miałem taki przykład w domu rodzinnym i sądziłem, że to powszechna cecha ludzi - jak czas pokazał (a chyba mamy w tym względzie tendencję na minus) nie są to częste przykłady.
 Dodam jeszcze, że pamiętam charakter pisma jednej z moich babć i pewnej ukochanej cioci Genowefy. Babcia nie miała nawet średniej szkoły ale sposób pisania był taki jak się powiada w filmie. Tamtejsze pokolenia z mojej obserwacji nie miały tych wszystkich podstawowych problemów jakie obserwuje się dziś. Byli to zazwyczaj ludzie "uporządkowani wewnętrznie" - jestem przekonany, że nauka poprawnego pisania miała tu ogromny wpływ. Wspomniany wyżej ojciec siadywał z nami i ćwiczył pisownię, ja należę do tego rocznika, który w pierwszych klasach podstawowej szkoły siedział jeszcze w ławkach z kałamarzami na samej górze. Dość szybko zamieniliśmy pióra na długopisy (akurat powszechnie wchodziły w użycie) ale coś tam o pisaniu stalówką jeszcze wiem.
       Żeby się nie rozpisywać a tym samym nie powtarzać -pozwolę sobie przetłumaczyć komentarze jakie pojawiły się pod oryginalnym filmem.

Wiktoria:
Podczas studiów mojej matki pisali w szkołach piórem. Mama ma 70 lat i wciąż ma bardzo, bardzo piękny charakter pisma! A moja mama nie mająca nawet wyższego wykształcenia jest bardzo mądrą kobietą !!! A dziś nawet wśród ludzi z podwójnymi dyplomami ciężko jest znaleźć mądrych))


 Tatiana Harmonia:
Mądrzy ludzie nie są korzystni dla władz. Dlatego usunęli edukację w tym zakresie.


 Lerik Łapuszkina
Zgadzam się! Ale na naukę nigdy nie jest za późno! 9 lat temu byłam w angielskim klubie w Moskwie, gdzie spotykają się ludzie w celu rozwoju angielskiego, więc wolontariusze poznali się w klubie, jednym z nich była 83-letnia babcia! , która rozmawiała ze wszystkimi. Mówiła, że przez całe życie marzyła o nauce angielskiego. W rezultacie nauczyła się tego w wieku 80 lat !!! dzięki Internetowi i korzyściom płynącym z Internetu. Powiedziała: wy żyjecie w pięknych czasach, macie przed sobą tak wiele możliwości i tyle informacji! Odważ się młodzieży!


 Święto Nieposłuszeństwa
Nie tylko kaligrafia, ale także samo pisanie wkrótce zostanie zakazane. Zostanie tekst pisany na komputerze. Edukacja stanie się cyfrowa.


Eleonora Szczęście
Bardzo zabawne ... Ciągle łapałam się na myśli, że kiedy piszę pięknie - nerwy się uspokajają i czerpałam z tego przyjemność, przede wszystkim wtedy, gdy (dość rzadko) biorę długopis w dłonie. Wierzę w 100%


Aleksiej Skripka
 Wszyscy lekarze byli na wagarach podczas lekcji kaligrafii.

 AC
To jest bardziej pożyteczne niż edukacja seksualna.

może tyle na razie. Był tam pewien celny komentarz, którego w tej chwili szukam zahaczający właśnie o Wedyjskie źródła. Temat szczególnie ważny dla Kobiet. Nawet znany położnik Michel Odent zalecał by w czasie ciąży robić jakieś rękodzieło (na drutach albo szydełko). W klinice Odenta podobno wraz z kobietą oczekującą porodu siedzi inna wykonująca jakiś sweterek czy szalik bo już sama obecność takiej osoby w pobliżu uspokaja (dawniej w domach gdzieś tam siedziała babcia czy prababcia "dłubiąca" kolejną skarpetkę czy czapkę albo przędąca wełnę).22 komentarze:

 1. Ależ interesujący materiał! Dzięki! Zawsze miałem potworne pismo i z kilku jeszcze innych względów poczułem, że warto się kaligrafią zająć. Zawsze się starałem zachować pewną "giętkość" umysłu poprzez naukę języków obcych czy rozwiązywanie krzyżówek (tych ambitniejszych), ale widzę, iż kaligrafia może jeszcze bardziej przyśpieszyć rozwój. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. powodzenia!
   Zauważ, że wszelakie media wokół promują właśnie takie "zapychacze" w rodzaju krzyżówek, teleturniejów itp. Natłok wszelakiej informacji sufluje nam sie jako "mądrość". Powiada się w różnych sferach: "człowiek oczytany". Mam w rodzinie taką "inteligentną" (tak jej się wydaje) osobę, która chce być na bieżąco z każdą modną aktualnie "lekturą salonową". Taka tendencja to nie nowość -pamiętam, że jak ja chodziłem do ogólniaka to modne było znać Marqueza, 100 lat samotności czy podobne "cegły". Zasada stara jak świat: "im dziwniej tym bardziej ekscentrycznie"- taki jestem oryginalny i taki mam "wyszukany" gust. Może i jakieś z tych książek dla kogoś tam miały wartość ale większość to zwykły snobizm i nabijanie głowy bzdurami byle tylko w jakimś towarzystwie móc powiedzieć: "tak, czytałem/am".

   Usuń
  2. Zgodzę się z Tobą, że "wiedza" krzyżówkowa jest takim "zapychaczem"; są to same hasła bez praktycznego zastosowania (sam się na tym łapałem, że znam wiele haseł, ale nic więcej), więc wolę od nich zająć się jakąś interesującą lekturą z kręgu mych zainteresowań czy też językiem obcym, który przyda mi się w różnych sytuacjach. Nie ma sensu przegrzewać mózgu zbędną informacją.
   Natomiast z "lekturami salonowymi" i "ludźmi oczytanymi" to rzeczywiście jest tak, że czytają najczęściej jakieś pierdoły promowane w mediach do których przylgnęła łatka "intelektualnych" (jak Gazetka W.). Towarzystwo to chłonie i pozuje. Tak jak z tegoroczną noblistką - nie uważam wcale jej książek za ciekawe, a wręcz przeciwnie.

   Usuń
  3. Już od czasu gdy nagrodę Nobla dostał Jelcyn, Wałęsa czy Obama powinno stać się jasne, że nagroda ta stała się instrumentem politycznym i nie ma nic wspólnego z jakimiś realnymi dokonaniami. Ta Noblistka z Polski popluła na Polaków jak pan Gross i wiadome kręgi sterujące pieniędzmi na świecie dały jej nagrodę jak psu kość. Na tym się nie kończy - Wrocław darowuje właśnie fundacji prowadzonej przez tę Noblistkę budynek a żeby było jej miło to willę tę najpierw wyremontuje na koszt podatnika.

   Usuń
  4. A wracając do mądrości: zasób informacji to nie mądrość, informacje zawsze można sobie uzupełnić- ważne aby "ogarniać" zagadnienia a do tego potrzebne jest zrównoważenie i uporządkowanie wewnętrzne co między innymi kaligrafia (czy inne rękodzieło- bo nawet gra w bierki uczy cierpliwości i przewidywania pewnych zdarzeń) ułatwia.

   Usuń
  5. Nieco podobnie jak z Noblem rzecz ma się z Oscarami. Natomiast o "przypadku wrocławskim" czytałem - patologia wspiera patologię. W normalnych warunkach za takie "przeboje" lokalny prezio powinien wylecieć z hukiem.
   Nad wspomnianym przez Ciebie uporządkowaniem wewnętrznym pracuję; właśnie niecierpliwość spowodowała nerwicę, która uszkodziła mój organizm.

   Usuń
  6. Dodam jeszcze - co prawda Nobel jest, jak wspomniałeś, instrumentem politycznym to daje on jednak pewną wskazówkę gdzie w danym momencie wieje wiatr.
   Napomknę też, iż kiedyś lubiłem haftować wzory na tkaninach. Może mało to męskie, ale to nie jest ważne - jak się cofnę myślami w czasie zauważam, iż dużo mi to wówczas pozytywnego dało. Chętnie bym sobie nawet do tego wrócił - taka myśl mi przeszła.

   Usuń
  7. Haftowanie to żaden wstyd - mężczyzna Słowiański MA OBOWIĄZEK! biegłej znajomości zasad również żeńskich (jest taki spis w Wedach- chyba poświęcałem mu wypracowanie na blogu). Kobieta ma znać i praktykować zasady żeńskie - mężczyzna ma znać swoje i również żeńskie aby być dobrym nauczycielem. Ja też z babcią haftowałem w młodości- chyba mam tu gdzieś jeszcze taką serwetkę z kotkiem.

   Usuń
  8. p.s. my mamy chromosomy XY a kobiety XX. To zobowiązuje. Mężczyzna potrafi "ogarnąć" sprawy obu płci.

   Usuń
  9. Ja też haftowałem dzięki babci. Bardzo cenna Twa uwaga o znajomości tematów męskich i żeńskich. Niestety, w obecnej "kulturze" wciąż się chyba jeszcze tym gardzi, dlatego też tak nie do końca chętnie się do tegoż haftowania przyznawałem bojąc się posądzenia o jakieś "zniewieścienie". Kiedyś to można było jeszcze słowem na "p" dostać, a dziś się znowu lansuje niemęskich dziwolągów. Typowe pomieszanie z poplątaniem, które poprzez przyswajanie tych naturalnych zasad warto by zakończyć.

   Usuń
  10. Kiedyś to można było jeszcze słowem na "p" dostać, a dziś się znowu lansuje niemęskich dziwolągów.

   No nic dziwnego skoro ten metroseksualny "mencizna" ma tylko żeńską miękkość to i go określają na "p". Popatrz na takiego Olega Gadeckiego - też niektórzy zarzucą mu zbytnią łagodność ale uczynią to wyłącznie mężczyźni sami mający problem z męskością i muszący krzykliwie "udowadniać" (pozować) swoje niedostatki. "Krowa co dużo ryczy mało mleka daje", prababcia Helenka mawiała też czasem: "dzwon głośny bo próżny". Pewien siebie mężczyzna uśmiechnie się i czyni swoje. Tak samo zresztą Żeńczyni pewna swojej mocy- te dzisiejsze awanturnice dlatego takie są, że brak im wewnętrznej łączności z Żeńskim "polem siłowym".

   Usuń
  11. Powstaje tylko pytanie czy "mencizni" i "krzykacze" zechcą nad sobą i swą męskością pracować; podobnie "awanturnice" ze swoją energetyką. Do Gadeckiego znowuż co pewien wracam, nawet do widzianych już filmów, gdyż zawsze wychwycę coś co przeoczyłem wcześniej. Świetny przekaz i sama jego osoba. Lubię też patrzeć na jego publikę, a zwłaszcza na zasłuchane lub zadające pytania kobiety. Ciekawe kiedy te nasze "ksienżniczki" z Instagrama dorosną by zapoznać się z tymi materiałami? :)

   Usuń
  12. Ciekawe kiedy te nasze "ksienżniczki" z Instagrama dorosną by zapoznać się z tymi materiałami? :)

   Obawiam się, że nie w tym wcieleniu. Mam dziś perspektywę 50 letniego życia i widzę już co można w t6akim czasie a co nie. Różnice w postrzeganiu rzeczywistości u niektórych ludzi to setki wcieleń.

   Usuń
  13. To bardzo interesujące stwierdzenie. Z jednej strony mamy pewną grupę zainteresowaną wzrastaniem, dojrzewaniem (wliczając jeszcze tych zdolnych za pewien krótszy lub dłuższy czas ten proces u siebie uruchomić) lub też przynajmniej gotowych pochłonąć nieco "nowej" wiedzy, a z drugiej strony właśnie takie zdegradowane (?) dusze. Dlatego też wzajemna koegzystencja może być ciężka (nawet w obrębie jednej nacji), gdyż nie wiem czy ci pierwsi są w tej chwili stanie możliwie dużo tamtych drugich podnosić z tego stanu. Aleksiej Wasiliewicz mówił też w jednym z filmów (popraw mnie koniecznie jeśli coś przekłamuj), że nas rodzi się mało w tych czasach toteż nasi Bogowie nie mogą się teraz wcielać w ciała ziemskie. Dlatego też ten obraz jest frapujący. Pracy wobec tego jest wciąż pod dostatkiem dla każdego.

   Usuń
 2. https://youtu.be/FYSvH13OE1U to Jaruha?? O Tobie wspomina na początku min.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli piszesz do mnie - tak to on. Film mi znany (widzę, że dałem łapkę w górę), publikacja z marca. Obejrzałem teraz pierwsze 3 minuty. Wiosną też przejrzałem tylko wyrywkowo.

   Usuń
 3. Półkule mózgowe w pełnej korelacji, poprzez ćwiczenia synchronizacji lewej półkuli z prawą, prawej z lewą, zapewniają człowiekowi zupełnie lepszą jakość życia - życia wielowymiarowego, pozwalającego na sięganie głębiej i odkrywanie własnej duszy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie tak. Przypomniałaś mi zdarzenie ze szkoły mojego syna. Miał taką ambitną wychowawczynię -pani Beata na pewnej wywiadówce rozdała rodzicom kserokopie (być może nawet to co w linku poniżej)- zestaw ćwiczeń Paula Denissona, właśnie to znalazłem w necie. Pamietam to kręcenie ósemek wzrokiem (strona trzecia tego pdf.-a)

   http://www.fizjoterapeutom.pl/files/15/metoda_dennisona.pdf

   Usuń
 4. Dlatego tak ważne jest, by przywiązywać dużo troski i uwagi w wychowanie dzieci. Uczenie ich wszystkiego, co wiemy, co uważamy za cenne i otwieranie ich na nowe możliwości, dawanie fundamentów, na których mogą się oprzeć, by sięgnąć dalej i wyżej. To jest tak nieskończenie ważne. Dać dzieciom uwagę, miłość i wiedzę. To jest nasz obowiązek względem naszych rodziców i prawdziwa zapłata za nasze wychowanie.

  Z kolei nasze dzieci dzięki przekazanym im wzorcom będą czułą i mądrą podporą dla własnych dzieci, a ród będzie rósł i rozkwitał po wieki.

  https://youtu.be/kjOwBtondGQ

  Illuminati

  OdpowiedzUsuń
 5. https://www.youtube.com/watch?v=v4xZUr0BEfE&list=RDsU8L6ogLxVE&index=12

  The HU - Yuve Yuve Yu
  Dobrego dnia

  OdpowiedzUsuń
 6. lekcje 3 linijki bukwicy od 14 do 21 roku zycia
  15 kako Kaigrafia
  16 ludie liczenie
  17 myslitie mówienie - czytanie
  18 nasz nuty granie z nut
  19 on ooon spiewanie
  20 pakoi pamiec poznawanie przyrody
  21 riecy rysowanie

  Tak sie rozwija 3 cialo nawi informacji Oczywiscie jak juz sie ma w miare sprawne cialo jawne czyi juz sie je zywe wg 7 spasów i w miare sprawne cialo ogniste czyli ziwot (być zywym) zielo( gibkosc , szpagat mostek joga..) ziemia (mocne stanie na ziemi bieojar) ize (równowaga stanie na jednej nodze na gowie przedramionach rekach) izej(krecenie sie jak derwisz bednik sprawny) inić (taniec zabawy korowody) gierw (samomasaż) itd itd..;P
  3 ciało wzmacnia sie tez przez cwiczenia 7 zmyslow (wzrok such smak wech dotyk równowaga orientacja przestrzenna)
  Pawel świca mirosalw

  OdpowiedzUsuń

"OSTRZEŻENIE: wszystkie anonimowe komentarze bez jakiegokolwiek nicka/charakterystycznego znaku/ podpisu będą usuwane".
UWAGA TECHNICZNA: aby rozmowa miała jeden ciąg trzeba zawsze wcisnąć ";odpowiedz" pod pierwszym (przewodnim) postem zaczynającym daną rozmowę.
2.Najpoczytniejsze artykuły są dostępne po prawej w szybkich linkach pod nazwą "abecadło".
3. Ponadto w razie braku publikacji na stronie proszę o wiadomość na mail. Z jakiegoś powodu niektóre komentarze mylnie oznaczane są jako spam.
4. Wbudowana wyszukiwarka blogowa jest trochę niedokładna i omija pewne treści pomimo występujących w nim szukanych słów. Innym rozwiązaniem jest wpisanie w google, czy bezpośrednio w pasku przeglądarki frazy: site:michalxl600.blogspot.com szukanywyraz Wynikami będą wszystkie artykuły zawierające słowo "szukanywyraz" na tymże blogu.